Litoměřický stavební úřad nařídí majiteli zbourat dům z konopí

Zdroj
Radka Fialová
Vložil
ČTK
08.01.2006 22:25
Litoměřice

LITOMĚŘICE - Dům z konopí, který pokusně staví Petr Žáček v Podviní na Litoměřicku, bude muset majitel zřejmě zbourat. Litoměřický stavební úřad nařídí objekt zdemolovat kvůli chybějícímu stavebnímu povolení. Majitel netradiční stavby měl možnost do ledna podklady úřadu dodat, ale neučinil tak. "Budeme muset nařídit odstranění stavby, očekáváme, že se proti rozhodnutí odvolá," řekl ČTK vedoucí stavebního úřadu Jan Nejtek.

Lhůta pro dodání potřebných dokumentů vypršela už loni v létě, úřad se poté rozhodl termín prodloužit do ledna. "Nedodal nic," uvedl Nejtek. Podle něj by muž potřeboval zkušeného stavaře, který by mu s vyřizování dokladů pomohl. "Ani to by však nepomohlo, protože stavba je v rozporu s územním plánem," zdůraznil Nejtek.
Dům z konopí, jehož výhodou by podle dřívějšího Žáčkova vyjádření měla být úspora energie vydávané za topení, nesplňuje podle úřadu ani další normy. "Je příliš blízko dalšímu pozemku, chybí vyjádření o požární odolnosti stěn či nezávadnosti vůči životnímu prostředí, výsledkem komplexního rozboru by muselo být, že stavba není v rozporu s veřejným zájmem," uvedl Nejtek.
Žáček, kterého se ČTK nepodařilo zastihnout, se může proti rozhodnutí odvolat k litoměřickému stavebnímu úřadu. "Pokud nezjistíme žádné procesní pochybení, předáme případ krajskému úřadu," uvedl Nejtek. "Jestliže by naše rozhodnutí potvrdil, dáme panu Žáčkovi lhůtu na odstranění stavby," dodal. Lhůta se může pohybovat okolo půl roku.
Žáček ve svých dřívějších vyjádřeních odmítl své rozestavěné dílo zničit. Pokud tak neučiní dobrovolně, až nabude rozhodnutí plné moci, může úřad objekt zbourat.
Dům označil stavitel za experiment. Stavební materiál, kterým je technické konopí, si pěstuje na vlastním poli na Litoměřicku. Z konopí vyrábí také hudební nástroje nebo šaty. Podle jeho propočtů by na vytopení objektu stačilo pět metrů krychlových dřeva.
Případem se zabývala i policie a soud, protože se mezi výpěstky objevilo konopí seté se zvýšeným obsahem omamných látek. Vzorky odebrané policií přesahovaly povolenou hranici omamné látky THC. Žáček dostal za výrobu a držení omamných látek podmíněný trest na jeden rok.
0 komentářů
přidat komentář

Související články