Budova známá jako skelet byla po 32 letech otevřena

Vložil
ČTK
23.05.2019 09:15
Ostrava


Ostrava – Po dvaatřiceti letech od položení základního kamene byla dnes nedaleko centra Ostravy otevřena budova naproti Domu kultury města Ostravy známá jako skelet. Původně měla být krajským sídlem komunistické strany, nyní bude sloužit novým technologickým firmám jako vědeckotechnický park a podnikatelský inkubátor společnosti Smart Innovation Center (SIC). Firma už provozuje dva podobné objekty na jižní Moravě provozuje. V polovině roku by měla být polovina z 11.000 m² plochy obsazena. ČTK to řekl jednatel SIC Michal Burian.


"Zájem je velký. Klienti tady jsou. Jen čekají, až budeme moci smlouvy o smlouvě budoucí překlopit na ostré smlouvy nájemní," uvedl Burian. Podle něj budou v objektu působit firmy širokého zaměření. "Všechno to jsou technologické obory. Firmy z oblasti IT, firmy stavební, energetické společnosti zabývající se úsporami energií," vyjmenoval.

Objekt nabízí 11.000 m² plochy. Dvě třetiny by měly sloužit jako vědeckotechnický park a podnikatelský inkubátor. Zbytek bude tvořit polyfunkční prostor určený pro kanceláře, prodejny či lékařské ordinace. Celkové náklady na dostavbu přesáhly podle Buriana 500 milionů korun.

Objekt je na frekventovaném místě u kulturního domu a krajského úřadu, v minulosti měl být krajským sídlem komunistické strany, po roce 1989 ale zůstal nedostavěný. V roce 2008 ho koupila za 53 milionů korun společnost Red House Development a město následně několikrát žádala o prodloužení lhůty pro jeho dostavbu. Nakonec se strany dohodly, že opláštění stavby - fasáda a střecha musí být hotovy do konce roku 2016, celý objekt měl být dokončen na konci roku 2017. První část společnost splnila, poté usilovala o to, aby stavbu převzala firma SIC, což se nakonec stalo. Tato společnost měla stavbu podle smlouvy dokončit loni v září.

Protože termín nedodržela, hrozily jí vysoké sankce. Pokuta dosáhla 35 milionů korun. Kvůli nedodržení termínu město uplatnilo její první část ve výši pět milionů korun. Firma pak požádala město o prominutí poloviny smluvní pokuty, tedy 17,5 milionu korun. Zastupitelé to dnes schválili. Celkem má tedy firma uhradit včetně již zaplacených pěti milionů 17,5 milionu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články