Lidé se k návrhu nového územního plánu Liberce dostanou za měsíc

Zdroj
Marek Kuntoš
Vložil
ČTK
15.05.2018 15:55
Liberec

Liberec - Obyvatelé Liberce se s návrhem nového územního plánu budou moci seznámit zhruba za měsíc. Veřejná projednání začnou kolem poloviny června, přesné termíny ještě nebyly určené, řekl dnes ČTK primátor Liberce Tibor Batthyány (býv. ANO). Kromě besed se budou moci zájemci seznámit s návrhem územního plánu i v informační kanceláři na magistrátu, která bude pro tento účel dočasně zřízena.


Na vytvoření územního plánu, jenž by měl řešit rozvoj stotisícového města v příštích 20 až 30 letech, pracuje radnice od roku 2007. Platnost současného skončí v roce 2020. Podle původního harmonogramu měl být nový územní plán schválený už před třemi lety. Vedení radnice vzešlé z komunálních voleb v roce 2014 se ale rozhodlo předchozí návrh přepracovat s cílem schválit ho nejpozději do konce června 2017. To ale nezvládlo, příprava nabírá neustále zpoždění a minimálně ještě rok potrvá.

Primátor si myslí, že jedno veřejné projednání stačit nebude, což bude značit další odklad. "Obávám se, že dojde na opakované projednání územního plánu," uvedl. Nový územní plán by pak podle něj byl vydán až někdy v říjnu či listopadu 2020. "Ale to je termín, který od začátku avizuji. Ten proces se zkrátit nedá," dodal. Ke konceptu, předchozímu i současnému návrhu lidé a organizace vznesli 2700 námitek a připomínek, z toho zhruba 700 jich bylo k poslednímu návrhu. "Na některé se odpovídalo zamítavě. Dá se proto předpokládat, že ti lidé budou i nadále nespokojeni a při veřejném projednání přijdou znovu," řekl Batthyány.

Příprava územního plánu komplikuje rozvoj města, což přiznává i primátor. "Problém je to pro případné investory nebo lidi, co se chtějí přistěhovat a stavět, ale územní plán jim to neumožňuje," řekl. Při přípravě nového územního plánu lze totiž pořizovat jen takzvané strategické změny. Jednu takovou před měsícem schválilo zastupitelstvo a umožní vybudovat druhé napojení pro průmyslovou zónu Jih. Nová silnice by měla odlehčit přetížené ulici České mládeže, která je dnes prakticky jedinou přístupovou cestou do zóny a po níž denně projede až 17.000 aut. Loni na podzim schválená změna územního plánu zase umožnila pokračovat v miliardovém projektu, jehož výsledkem by měla být za několik let nová čtvrť v dolním centru. V projektu pro lokalitu Perštýn se počítá s vybudováním podzemního datového centra a nad ním bude přes 20 administrativních a obytných budov s 350 byty a garážemi pro 750 aut, školkou, domovem pro seniory, sportovištěm i parkem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články