Liberec opraví schodiště radnice a odstraní nesoulad u schodu s Havlovým citátem

Vložil
ČTK
06.02.2023 07:40
Liberec

Liberec - Památkově chráněné schodiště u hlavního vstupu historické budovy radnice v Liberci čeká kompletní rekonstrukce. Její součástí bude i odstranění kritizovaného barevného a tvarového nesouladu, který vytváří novodobý žulový schod s Havlovým citátem. Liberec nyní hledá firmu, která obnovu schodiště provede. Bude na to mít čtyři měsíce. Maximální cenu pro tuto zakázku stanovilo město na 3,3 milionu korun bez daně, vyplývá z údajů ve věstníku veřejných zakázek.


"Je to o přeložení schodiště před radnicí, srovnání a vyrovnání jednotlivých schodnic a zároveň výměně žulového kamene s tím nápisem za železnobrodskou žulu, z které jsou údajně i všechny ostatní schody. Tak, aby to i barevně bylo všechno v souladu," dodal náměstek primátora Petr Židek (ODS).

Bohatě zdobená liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve stotisícovém městě, stojí na náměstí Dr. E. Beneše. Postavená byla v letech 1887 až 1893, kamenné schodiště se vstupním portálem je z roku 1892. Jediným novodobým prvkem v něm je schod zasazený v listopadu 2019, ke 30. výročí sametové revoluce. Na čelní straně schodu je Havlův citát: "Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí" a z boku poděkování: "Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě". Zatímco ale ostatní schody jsou s největší pravděpodobností z železnobrodské žuly, tento je z liberecké. Barevně se tak odlišuje a nezapadá ani do celkové kompozice schodiště, což kritizovali i památkáři. Ze schodiště bude tento schod odstraněn a navrátí se tam původní, který bude ale nově doplněný o Havlův citát.
0 komentářů
přidat komentář

Související články