Lesy ČR se vrátily k projektu stavby nového sídla, náklady odhadují na 1,5 mld.

Vložil
ČTK
16.05.2023 17:30
Hradec Králové

CHYBIK + KRISTOF


Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) se vrátil k projektu vybudování nového sídla generálního ředitelství v Hradci Králové. Pokud by šlo vše hladce, mohla by samotná stavba začít v roce 2026. Náklady podnik odhaduje přibližně na 1,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík. Stavbu podnik začal chystat v roce 2015, ale o tři roky později projekt zastavil kvůli zhoršenému hospodaření způsobenému kůrovcovou kalamitou. Loni LČR vytvořily zisk pět miliard korun a v rezervách a kapitálových fondech nashromáždily 9,5 miliardy korun.


K vybudování sídla se podle Šafaříka již kladně vyjádřilo ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem podniku, a také se k němu bude vyjadřovat vláda. Podnik zatím pracuje na přípravě aktualizace původní projektové dokumentace, kterou na základě vítězství v mezinárodní architektonické soutěži z roku 2016 vytvořili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Před šesti lety podnik cenu stavby odhadoval na půl miliardy korun bez daně.

Aktualizaci dokumentace by podnik chtěl architektům zadat prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění. Architekti budou muset projekt přepracovat tak, aby zejména vyhovoval dnešním energetickým nárokům na stavby, upravit a doplnit budou muset i věci týkající se elektromobility. Až budou mít státní lesy upravenou dokumentaci v ruce, požádají o opětovné vydání stavebního povolení, protože to původní pozbylo platnosti.

Stavbu nového sídla podnik začal chystat kvůli nevyhovující budově nynějšího sídla, které je částečně v havarijním stavu. Hlavní část ředitelství sídlí v budově z panelů ze 70. let minulého století. Objekt je podle LČR staticky nestabilní, není zateplený, nemá vzduchotechniku a většina kanceláří nevyhovuje standardům.

Novým sídlem by se Lesy ČR chtěly podle Šafaříka prezentovat jako subjekt využívající ve stavebnictví dřevo jako obnovitelnou surovinu. Sídlo by nemělo být čistou dřevostavbou, ale v nadzemních konstrukcích by měl být podíl dřeva nejméně 90 procent.

Architekti Chybík a Krištof projekt nazvali Lesy v lese. Půdorysem by měl objekt připomínat strom, tvořit by jej mělo pět ramen. Dvoupodlažní budova s 8000 metry čtverečními kancelářských ploch měla podle původních plánů pojmout 180 až 200 úředníků.

Nové sídlo bude v Hradci Králové ve stejné lokalitě jako nynější ředitelství, na místě skladů podniku. Podle původních plánů se po výstavbě měly nynější kancelářské objekty zbourat. Místo nich měli stavbaři vybudovat veřejně přístupný lesopark, v sousedství se plánovalo parkoviště pro 200 aut. Pro vybudování celého areálu Lesy ČR již dříve směnily s městem Hradec Králové potřebné pozemky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články