Kutná Hora pokračuje v rekonstrukci Vlašského dvora

Vložil
ČTK
07.09.2018 07:55
Kutná Hora


Kutná Hora - Vlašský dvůr v Kutné Hoře připomíná již několik měsíců staveniště. Návštěvníci od léta potkávají dělníky v přilbách, budovou se rozléhá hluk a část bývalé mincovny je neprůchodná. Přestože jsou práce v plném proudu, městští radní ještě dodatečně schvalují smlouvy na některé zakázky, například restaurování konšelské lavice, řekl dnes novinářům starosta Josef Viktora (ANO).

"Jsou to už tak specifické věci, že se musejí soutěžit jednotlivě. Těžko bychom je soutěžili v rámci celé stavby,"
uvedl Viktora. Vše ale musí být konzultováno s poskytovatelem dotace, aby nebyly porušeny podmínky programu. Rozsáhlá oprava budovy, v níž je expozice mincovnictví a sídlo radnice, bude stát 123 milionů korun. Z toho 89 milionů pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. "Pracuje se za provozu a je snaha, aby se běžný chod úřadu nijak neovlivnil," řekl starosta.

Část úředníků se kvůli stavbě přestěhovala do náhradních prostor, původní kancelář musel opustit i Viktora. Do podzimních voleb by se do ní měl vrátit, on sám tomu ale moc nevěří. Stavebníci tam nyní dělají nové podlahy a zrestaurovali okna. V další kanceláři objevili pod stropní omítkou staré fresky. Památkáři si je přejí obnovit, což postup prací trochu zbrzdí.

V někdejší středověké mincovně je potřeba udělat nové rozvody vody, elektřiny a kanalizace. Počítá se i se zpřístupněním nových prostor veřejnosti a celkovým zatraktivněním budovy. Vše má být hotovo do konce příštího roku, v celkových nákladech jsou zahrnuty i úpravy přilehlého parku.

Vlašský dvůr je komplexem staveb ze 13. a 14. století a jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články