Kulturní akce připomenou tvorbu stavitele Martinelliho

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
13.09.2006 00:30
Brno

Domenico Martinelli

Brno - Milovníci umění a historie z Česka a Rakouska si v  nadcházejících dnech budou moci na několika kulturních akcích připomenout práci význačného barokního architekta Domenica Martinelliho (1650-1718). Jeho stavby lze najít nejen ve Vídni, v západní Evropě, ale i na Moravě.

"Martinelli je jedním z těch, kteří do střední Evropy přinesli vrcholné baroko. Stavby, které projektoval, lze najít především na Slavkovsku a Uherskohradišťsku," řekl dnes ČTK Jiří Kroupa, který na Masarykově univerzitě v  Brně přednáší dějiny umění.
Italský duchovní a stavitel, jenž přednášel architekturu na prestižní římské Akademii di San Luca, byl schopen tvořit nejen rezidenční objekty, k nimž patří zámek ve Slavkově u Brna, ale také kostely, nebo dokonce osobitým způsobem i hospodářská stavení.
Na Moravě pracoval Martinelli pro hraběte Dominika Ondřeje Kounice a knížete Lichtenštejna. Stavitel byl puntičkář. Projektoval vídeňský Lichtenštejnský palác, v němž je po něm pojmenována kavárna. Při jeho stavbě na čas opustil Vídeň. Když se vrátil a zjistil, že detaily na paláci nejsou přesně podle projektu, napsal dopis, v němž si stěžoval na to, jak je jeho práce ničena. Dokument pak nechal vyvěsit po městě.
Odkaz Martineliho si ve středu připomenou v Rousínově na Vyškovsku účastníci konference Tvář génia barokní architektury. V Praze a Vídni se na jeho počest bude konat několik koncertů.
Více o staviteli a projektu připomínajícím jeho tvorbu lze najít na internetových stránkách www.domenico-martinelli.com.
0 komentářů
přidat komentář

Související články