Nová kniha představuje dílo barokního architekta Martinelliho

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
04.03.2007 22:20
Ústí nad Labem

Domenico Martinelli

Brno - Život a dílo italského barokního architekta Domenica Martinelliho (1650-1718) mapuje nová kniha, která byla dnes pokřtěna v Brně na koncertu amerického basisty a loutnisty Joela Frederiksena. Publikace Domenico Martinelli - génius barokní architektury klade důkaz zejména na jeho stavby vytvořené na Moravě. Je to první publikace svého druhu v Česku, řekla ČTK spolutvůrkyně Projektu Martinelli Dagmar Dvořáková, jehož cílem je představit slavného architekta.

    Odborníci považují Martinelliho za osobnost, která přinesla do střední Evropy vrcholné baroko. Objekty z jeho projektů se pyšní nejen Itálie nebo Vídeň, ale i Čechy, Morava, Polsko nebo Nizozemsko. Mnoho staveb vytvořil architekt především na Moravě.
    Podepsán je například pod projektem přestavby zámku ve Slavkově u Brna, který přebudoval pro říšského dvorského kancléře Dominika Ondřeje Kounice (1654 až 1705) na rezidenci.
    Martinelli je autorem návrhů mnoha paláců, k nimž patří například Šternberský palác v Praze, ale i kostelů. Mezi těmi vyniká chrám v Rousínově na Vyškovsku. Jeho stavby lze najít v Uherském Brodě nebo Valticích. Martinelli dokázal zajímavě tvořit nejen honosné budovy, ale i běžná hospodářská stavení.
    Architekt byl velký puntičkář. Když při stavbě Lichtenštejnského páláce ve Vídni nebyly přesně dodrženy jeho pokyny, napsal dopis, v němž si stěžoval na to, jak je jeho dílo ničeno. Psaní pak nechal vyvěsit na několika místech ve městě.
    Mimořádné nadání Martinelliho se rozhodli památkáři a milovníci baroka představit veřejnosti Projektem Martinelli. Zahrnuje nejen odborná sympozia nebo vydání publikace, ale také koncerty Joela Frederiksena, který se zabývá barokní hudbou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články