Kladno se chce podílet na zachování historických hutních staveb

Vložil
ČTK
30.08.2006 21:15
Kladno

Kladno - Město Kladno má zájem na zachování historických staveb v areálu bývalé Vojtěšské Huti jako součásti průmyslového dědictví Kladenska. Industriální areál známý také pod názvem Koněv však není v majetku města, protože byl po krachu Poldi Kladno v roce 1996 rozprodán několika firmám. Na jejich pozemcích se nyní nachází historické stavby jako například vápenné pece z 30. let minulého století nebo dům ředitele slévárny z 19. století. ČTK to dnes po setkání představitelů města se zástupci majitelů pozemků a památkářů řekl první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek.

"Cílem jednání je, aby si majitelé pozemků uvědomili, že se na jejich pozemcích nachází něco vzácného," sdělil Bernášek.
Město sice podle něj nepočítá, že by památky od současných majitelů odkoupilo, ale může pomoci odborníkům se zpracováním seznamu historických staveb nebo při hledání dotací na jejich údržbu a obnovu. Památkáři hodlají seznam historických industriálních staveb předložit Národnímu památkovému ústavu, který by mohl rozhodnout o jejich zařazení mezi chráněné památky. Dokud se tak nestane, mohou je jejich nynější majitelé nechat strhnout.
"Ovšem podle prohlášení majitelů pozemků, například zástupců společnosti Poldi Hütte, o ničem takovém zatím neuvažují," uvedl Bernášek.
Možnosti využití bývalých průmyslových areálů v Kladně ukázalo loni bienále Industriální stopy, na jehož pořádání v roce 2007 se chce město opět podílet. Bienále Industriální stopy, konané souběžně v Praze, vedle odborné konference zahrnovalo také kulturní akce v netradičních prostorách. Zejména na Kladensku pořadatelé ke koncertům, výstavám či divadelním představením využili objekty s průmyslovou minulostí. Jednou z hlavních akcí bienále byl projekt s názvem Kladno + - Záporno, který návštěvníci mohli zhlédnout v areálu bývalé huti Koněv. V programu nazvaném Industriální safari si například prohlédli osvětlené a ozvučené objekty mizející industriální zóny. Před zaplněným sálem, kterým byla hornická šatna, se konal i koncert České komorní filharmonie v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články