Kladenské divadlo ponese rukopis Davida Vávry

Vložil
ČTK
27.08.2009 17:15
Kladno

Kladno - Středočeské divadlo Kladno čeká příští rok nákladná rekonstrukce, která má zchátralou divadelní budovu oživit a učinit ji pro diváka více přitažlivou. Vzniknou zde celkem tři scény, nová kavárna a výtah pro divadelní kulisy, obměny se dočká prakticky vše kromě divadelní techniky. Přestavba, jejíž náklady podle zástupců města zřejmě přesáhnou sto milionů korun, by měla být financována z fondů EU. První odhad ceny by mohl být znám příští týden, řekl dnes novinářům autor architektonické studie David Vávra.
    Stav pozdně secesní budovy, jejíž historie se začala psát počátkem minulého století, v současnosti zkoumají odborníci. Již nyní je jisté, že bude potřeba nově rozvést plyn a elektřinu, udělat nové odpady. "Obecně lze říci, že tu všechno dosloužilo," uvedl Vávra, který v minulosti navrhl například rekonstrukci Divadla Dobeška nebo Švandova divadla v Praze.
    Přestavba kladenské scény by měla zvýšit divákovo pohodlí, a to i za cenu, že se sníží kapacita zhruba o sto míst na 330. Podle ředitelky Blanky Bendlové to ale nepředstavuje problém, protože současnou kapacitu se podaří málokdy naplnit. Kromě toho mají vzniknout další dvě scény - jedna v přestavěné zkušebně a druhá v parku, která bude využívána v létě.
    "Divadlo bude mít sníženou kapacitu, ale bude nahrazena tím, že budou jednotlivé lóže jak na úrovni přízemí, tak na úrovni patra. Zvýší se pohodlí i tím, že vznikne divadelní klub, takže současný bufet bude větší a vznikne i samostatná, z parku přístupná kavárna s letní terasou," shrnul Vávra. "Součástí parkového řešení bude přístavba letní scény a současná zkušebna se zvětší natolik, že bude moci být i  alternativní scénou se samostatným výtahem, který bude sloužit nejen pro převoz kulis, ale i pro možnost pohybu handicapovaných spoluobčanů," dodal architekt.
    Novinkou bude i společná šatna herců umístěná na jednom patře. Nyní se herci převlékají ve dvou patrech, což je podle Vávry nepraktické. "Osobně jsem zažil, že jsem se převlékal ve třetím patře nad pódiem a během sjíždění dolů výtahem jsem měl mít výstup. Jak známo, divadelní čas je strašný, takže když někde chybíte minutu, tak to vypadá, že tam nejste hodinu," zavzpomínal Vávra na jednu ze svých hereckých zkušeností.
    Projekt pro stavební povolení má být hotov do konce roku, přestavba by měla začít na konci června a potrvá celou divadelní sezonu. V září 2011 by se již nově opravené budově mělo opět hrát.
0 komentářů
přidat komentář

Související články