Karlovarský kraj vyhlásil zakázku na opravu Císařských lázní

Vložil
ČTK
02.07.2019 14:30
Karlovy Vary


Karlovy Vary - Karlovarský kraj vyhlásil veřejnou zakázku na rekonstrukci Císařských lázní. Zadávací řízení schválila rada kraje. Předpokládaná hodnota zakázky je 483,9 milionu korun bez DPH, informovala dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Opravu národní kulturní památky chystal Karlovarský kraj dlouhé roky a zadání oprav se několikrát měnilo.


"Vyhlášení veřejné zakázky je pro nás velmi významný krok, kterým se výrazně posuneme k zahájení kompletní rekonstrukce Císařských lázní. Národní kulturní památka už 18 let chátrá, čeká na opravu a zatím se nikomu nepodařilo začít s celkovou obnovou budovy," uvedla hejtmanka kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Jak připomněla, předešlé návrhy na rekonstrukci obsahovaly zásahy do památkově chráněného objektu, a proto se nepodařilo dříve získat souhlas památkářů. "My chceme památku opravit tak, jak je, bez toho, abychom zasahovali do její podoby," dodala.

Lhůta na podání nabídek je 45 dní. Nabídky budou hodnoceny podle ekonomické výhodnosti na základě nejnižší nabídkové ceny.

Zadávací dokumentaci kraj poskytl ke kontrole Ministerstvu kultury ČR jakožto poskytovateli dotace 250 milionů korun. Kraj má na stavbu připraveno v rozpočtovém výhledu 200 milionů korun, spolufinancování ze strany města Karlovy Vary dosáhne 100 milionů korun.

"Jde o rozsáhlou zakázku, v rámci které jsme nechali provést důsledný stavebně technický průzkum," doplnila hejtmanka. Do hlavní rekonstrukce kraj zahrnul 70 procent restaurátorských prací, zbývajících 30 procent zadá, pokud získá peníze. Záměr počítá také s obnovou interiérů včetně dřevěných částí objektu, jako jsou obložení, dveřní a okenní výplně. Na fasádě bude budou opraveny omítky, kamenné sloupy a pilastry, obklady a dekorativní prvky. Bude také vyměněna střešní krytina.

Pseudorenesanční patrová lázeňská budova byla vystavěna v letech 1893 - 1895 podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera. Objekt byl využíván k balneologickým účelům až do konce 80. let 20. století. Následně bylo v Zanderově sále provozováno kasino. Od roku 1994 byla budova uzavřena a chátrala.
0 komentářů
přidat komentář

Související články