K. Vary dokončily opravu Goethovy vyhlídky

Vložil
ČTK
05.11.2018 13:40
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Karlovy Vary dokončily rekonstrukci Goethovy vyhlídky. Kulturní památka postavená v 80. letech 19. století posledních 15 let chátrala. Nyní se jí vrátila důstojná podoba, která má opět lákat návštěvníky. Pro veřejnost se rozhledna otevře až na jaře, řekl dnes novinářům zástupce ředitele Lázeňských lesů Karlovy Vary Pavel Reiser.


Stavba podle něj sice byla od dodavatele převzata, jsou na ní ještě ale nedodělky, které bude třeba odstranit stejně jako dovybavit interiéry. "Když už jsou tady ty prostory, tak se přemýšlelo o tom, jak rozhlednu pro veřejnost ozvláštnit. Budou tu tedy výstavní prostory a v přízemí bude kavárna, až to bude možné," uvedl Reiser.

Možnosti využití zatím omezuje fakt, že na opravu za 33,5 milionu bez DPH město využilo evropskou dotaci. Pět let tak není možné, aby provoz vydělával.

Podle primátora Karlových Varů Petra Kulhánka (KOA) byla rozhledna v dezolátním stavu už když současné vedení přišlo na radnici. Město se pak objekt snažilo pronajmout s tím, že nájemce rozhlednu opravil, ale to se nepodařilo. Teprve až se vyskytla možnost využít na opravu dotaci, město mohlo s rekonstrukcí začít.

Město rozhlednu svěřilo do péče Lázeňských lesů, podobně jako před lety areál sv. Linhart. I tam se podařilo ze zanedbané lokality vytvořit místo, které ročně navštíví desítky tisíc lidí. Kolem rozhledny by tam mohly vzniknout další atrakce, například bobová dráha a podobně.

Náměstek primátora a historik Jiří Klsák (KOA) řekl, že Goethova vyhlídka vznikla v době, kdy byla stavba rozhleden populární. Postavena byla za jeden rok. Původně nesla jméno princezny Stefanie, manželky rakouského korunního prince Rudolfa Habsburského, které se pohled na střed lázeňského města velmi zalíbil. Rozhledna pak měnila jména a teprve od roku 1957 nese jména německého básníka, který ve městě často pobýval.
0 komentářů
přidat komentář

Související články