Jelení příkop se návštěvníkům Hradu otevřel před 20 lety

Praha - Současná obtížná přístupnost mnoha míst areálu Pražského hradu ostře kontrastuje se situací za předchůdců Miloše Zemana v prezidentském křesle. Václav Klaus a Václav Havel podporovali co největší otevření areálu veřejnosti. Před 20 lety, 5. června 1999, byl za účasti Václava Havla otevřen veřejnosti Dolní Jelení příkop. Tato část hradního areálu je letos stejně jako loni pro veřejnost uzavřena.


Jelení příkop je území podél potoka Brusnice s rozlohou přes osm hektarů. V době totality bylo nepřístupné. První jeho část, Horní Jelení příkop, byla zpřístupněna v roce 1996. V roce 2002 byl pak otevřen tunel pro pěší valem Prašného mostu postavený podle projektu Josefa Pleskota. Tím byl opět spojen Horní a Dolní Jelení příkop.

Jelení příkop byl původně přírodní roklí a sloužil jako obranná bariéra. Za vlády Ferdinanda I. v polovině 16. století byl příkop přemostěn a Hrad tak spojen s Královskou zahradou. Za Rudolfa II. koncem 16. století sem byla vysazena vysoká zvěř, která se zde lovila, což dalo příkopu jméno. Za Marie Terezie byl most v roce 1771 překryt sypaným valem, který příkop rozdělil na Horní (o rozloze přes tři hektary) a Dolní (přes pět hektarů). V druhé polovině 20. století byl příkop pro veřejnost uzavřen. K zajímavostem v Horním Jelením příkopu patří třeba již zaniklé Medvědárium. To nechal ve 20. letech 20. století zřídit prezident Tomáš Garrigue Masaryk pro medvědy, které dostal darem od legionářů z Ruska. Zaniklo začátkem 60. let.

V roce 2017 byly některé vstupy do dolní části příkopu uzavřeny s poukazem na bezpečnostní opatření. Poté byl příkop uzavřen kvůli opravám severní parkánové hradby v dolní části, v horním příkopu se pracuje na odstranění havárie kanalizace. Loňské opravy měly trvat deset měsíců. Letos na jaře Správa Pražského hradu oznámila, že Jelení příkop zůstane pro veřejnost uzavřen v létě i letos.

Kromě oprav komplikují již několik let návštěvu Hradu některé uzavřené vchody a především bezpečnostní kontroly. Kontroly jsou při vstupu do hradního areálu od léta roku 2016. V některých exponovaných časech se kvůli nim tvoří dlouhé fronty před vstupem do areálu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články