Hradecký kraj vypíše novou zakázku na opravu pevnosti Dobrošov

Zdroj
Tomáš Kučera
Vložil
ČTK
07.08.2018 11:55
Hradec Králové

Hradec Králové - Královéhradecký kraj vypíše začátkem září novou zakázku na rekonstrukci předválečné pohraniční pevnosti Dobrošov na Náchodsku. Kraj chce investovat do oprav areálu více než 94 milionů korun. Novinářům to dnes řekli krajští představitelé. Stavební práce měly začít letos v létě. Výběrové řízení kraj ale zrušil, protože se do něj přihlásila jedna stavební firma, která na vlastní žádost odstoupila.


"Z toho důvodu musela rada kraje na zasedání rady 6. srpna tuto veřejnou zakázku zrušit. Stále platí, že chceme pevnost Dobrošov rekonstruovat. Patří mezi významné památky naší historie a jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů v kraji,"
řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Kraj chce začít s opravou na jaře příštího roku. Většina prostředků bude použita na stavební práce a zhruba 20 milionů na pořízení expozice a vybavení návštěvnického centra. Zhruba 90 procent nákladů pokryje dotace z fondů Evropské unie. "V této chvíli budeme revidovat projekt a upravovat zadávací podmínky. Od 1. listopadu také v objektu zimují netopýři, z toho důvodu budeme nuceni zahájit stavbu až v polovině dubna příštího roku. Stavbu musíme dokončit do podzimu roku 2020. Nepředpokládáme, že by to čerpání dotace mělo ohrozit," řekl radní odpovědný za investice a majetek Václav Řehoř (ODS).

Práce se budou týkat komplexu krytů a podzemních chodeb, vstupní haly a sálů s expozicemi. Rekonstrukce čeká i zázemí pro zaměstnance, příjezdová cesta a parkoviště.

Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Pevnost, kterou ročně navštíví kolem 30.000 lidí, je od konce listopadu do konce března přístupná jen na objednání, kvůli hnízdícím netopýrům je počet návštěvníků omezený. Podzemím pevnosti vede v sezoně jedna prohlídková trasa, mimořádně bývá přístupný i objekt Jeřáb. "Muzeum Náchodska nyní zajišťuje provoz pevnosti, která je na hranici havarijního stavu, v maximální možné míře, aby nebyla ohrožena bezpečnost návštěvníků. Celý srpen je otevřeno každý den, kromě pondělí. V září bude otevřeno pouze o víkendech a svátcích, říjen taktéž," uvedl ředitel Muzea Náchodska Sixtus Bolom-Kotari. Na podzim je podle něho připraveno několik vzpomínkových akcí.

Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti rozpínajícímu se nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale nebyla dokončena.
0 komentářů
přidat komentář

Související články