Hradecký kraj chce získat a opravit Škroupův dům v Osicích

Vložil
ČTK
14.06.2018 12:35
Hradec Králové

Hradec Králové - Značně zchátralý Škroupův dům v Osicích na Hradecku chce od obce získat a následně opravit Královéhradecký kraj. Rada kraje schválila, že požádá obec Osice o bezúplatný převod objektu. Dům by pak mělo ve správě krajské Muzeum východních Čech. Škroupův dům byl postaven v roce 1928 ze sbírky občanů jako hold osickému rodákovi, skladateli a spoluautorovi české hymny Františku Škroupovi u příležitosti desátého výročí vzniku Československa.


"Požádáme obec Osice o převod vlastnického práva ke Škroupovu domu a jeho přilehlým pozemkům. Naším cílem je budovu zrekonstruovat a následně využívat pro kulturně-vzdělávací aktivity, včetně spolupráce s obcí Osice a okolními obcemi," uvedl radní kraje pro majetek a investice Václav Řehoř (ODS).

Kraj předpokládá, že by dům využívala obec pro lidové veselice a zábavy. Konat by se v něm mohla i ochotnická divadelní představení, setkání příznivců hudby a výtvarného umění a další společenská setkání. Kraj nevylučuje, že by se do aktivit využití Škroupova domu zapojilo i loutkové divadlo Drak z Hradce Králové, jehož zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

Vedení obce Osice již dříve záměr kraje přivítalo. "Nebudeme tomu určitě bránit. Záměr kraje vítáme," řekl ČTK starosta Stanislav Bydžovský. Předpokládá, že zastupitelstvo obce se k bezúplatnému převodu objektu na kraj postaví kladně a schválí ho. "Pro různé společenské a kulturní akce bychom měli mít dům bezúplatně k dispozici," řekl starosta.

Obec s šestimilionovým rozpočtem o rekonstrukci kulturního domu usiluje mnoho let. V roce 2001, u příležitosti 200. výročí Škroupova narození, obec založila nadační fond na opravu domu a podařilo se jí shromáždit asi 250.000 korun. Část peněz obec použila například na opravu střechy. Přibližně 140.000 korun ve fondu ještě zbývá. Náklady na opravu domu Bydžovský odhadl na 15 až 20 milionů korun. Škroupův dům, který navrhl architekt Jindřich Smetana, nemá památkovou ochranu.

Skladatel a dirigent Škroup se narodil v Osicích v roce 1801. Zhruba do poloviny 19. století působil ve Stavovském divadle v Praze. Poslední dva roky svého života strávil v rotterdamské opeře. Škroup je kromě písně Kde domov můj znám také jako autor první české původní opery Dráteník.
0 komentářů
přidat komentář

Související články