Hradecký kraj získá od obce Osice Škroupův dům a opraví ho

Vložil
ČTK
10.09.2018 18:30
Osice

Hradec Králové - Královéhradecký kraj opraví v Osicích na Hradecku zchátralý Škroupův dům. Uzavření darovací smlouvy na dům a příslušné pozemky dnes schválili krajští zastupitelé. Kraj získá objekt s pozemky bezúplatným převodem od obce Osice. Škroupův dům byl postaven v roce 1928 ze sbírky občanů jako hold osickému rodákovi, skladateli a spoluautorovi české hymny Františku Škroupovi u příležitosti desátého výročí vzniku Československa.


"Smyslem je dům opravit a využívat, jak pro kulturní, tak pro společenské dění nejen v Osicích, ale i v širším okolí,"
řekl dnes radní kraje pro majetek a investice Václav Řehoř (ODS).

Opravený dům by pak mělo ve správě krajské Muzeum východních Čech. "Můžeme mít tu čest, že (František Škroup) se narodil v našem kraji a že můžeme reprezentovat srze tento projekt českou státnost jako takovou," řekl zastupitelům Řehoř.

Škroupův dům ve stylu meziválečné moderny podle návrhu architekta Jindřicha Smetany je nyní v dezolátním stavu. Svému účelu budova sloužila do roku 1951. Hrálo se v ní divadlo, pořádaly se taneční zábavy a plesy, místní školáci i sokolové do ní chodili cvičit. Do roku 1966 promítalo v domě kino, bývala zde také pošta, knihovna, holičství či klubovna Socialistického svazu mládeže. V roce 1988 se propadla střecha domu. Objekt se skládá ze sálu, přísálí, dvou místností v přízemí a tří v prvním poschodí.

Skladatel a dirigent Škroup se narodil v Osicích v roce 1801. Zhruba do poloviny 19. století působil ve Stavovském divadle v Praze. Poslední dva roky svého života strávil v rotterdamské opeře. Škroup je kromě písně Kde domov můj znám také jako autor první české původní opery Dráteník.
0 komentářů
přidat komentář

Související články