Dům kultury v Ústí slaví 60 let od otevření, historický kinosál se promění

Vložil
ČTK
27.05.2024 19:05
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Dům kultury v Ústí nad Labem slaví 60 let od dokončení a otevření veřejnosti. Někdejšímu Odborovému domu kultury pracujících musela ustoupit neogotická Schaffnerova vila, byl to první poválečný odstřel budovy v krajském městě. Podobu objektu a jeho kapacitu určovaly normy, vznikl tak mimo jiné kinosál pro 600 diváků, který se nyní bude opravovat. Práce budou zahrnovat výměnu technologií, opravy střechy, obložení, vznikne prostor pro divadelní bar či rezidenční byty. Řekl to vedoucí oddělení programu a propagace Kulturního střediska Ústí nad Labem Jan Vítek při komentované prohlídce.


Vila bývalého ředitele Spolku pro chemickou a hutní výrobu Maxe Schaffnera z 80. let 19. století byla jednou z nejhonosnějších budov dokládajících rozkvět města. Odstřel měl pro režim podle Vítka velký symbolický význam odstřižení se od panského a západního myšlení.

Podoba Domu kultury vycházela z typizované normy, která řešila kapacitu a typ prostorů a jejich využití podle velikosti spádové oblasti. Architektonickou soutěž vyhrál projekt Jaroslava Láchy a Heleny Láchové Skálové. Základem se staly reprezentační prostory velkého společenského sálu s přísálím, bary, balkonem a lóžemi a zázemím pro účinkující a techniku. Součástí kinosálu je orchestřiště a promítací kabina se střižnou. Sál byl vybaven moderním stěnovým a podlahovým vytápěním.

Ústřednímu schodišti vévodí sochy s názvy Pokrok a Myšlenka. "V 60. letech se používaly nejluxusnější materiály, je to vidět na podlahách, stěnách, lustrech, máme tu obří tapisérii s názvem Severočeský kraj. Něco takového dnes už nikdo nepostaví a nevybaví tím nejlepším, co je k dispozici," uvedl Vítek.

Pravidelné promítání v kinosále skončilo v roce 2001 s ohledem na rozvoj multiplexů a digitalizaci. V roce 2005 areál odkoupilo od Odborového svazu chemiků za 13 milionů korun město. Jednu budovu obsadil Dům dětí a mládeže, zbytek má ve správě Kulturní středisko, pod které patří ještě Národní dům a letní kino.

Speciálně sestavená pracovní skupina pod vedením ředitele Jana Kvasničky získala na revitalizaci budovy B s kinosálem dotaci z Národního plánu obnovy ve výši 56 milionů korun. Zbytek doplatí město, celková cena je zhruba 75 milionů korun. Od léta se už v sále nebudou konat žádné akce, práce potrvají podle Vítka do konce roku 2025. "Místo kuřárny vznikne malá experimentální scéna, vedle sálu bude divadelní bar, nad ním galerie, vzadu rezidenční byty pro umělce nebo vystupující, čímž ušetříme náklady na jejich ubytování," uvedl Vítek.

Míst v sále, kde se už nepočítá s promítáním filmů, bude méně než doposud kvůli komfortu diváků. "Akustiku sálu si umělci chválí, chceme zachovat jeho tvář, barevnost, náladu. Technologie se ale musí vyměnit tak, aby odpovídaly 21. století," řekl průvodce po objektu, který zájemcům ukázal třeba původní promítací kabinu nebo kryt civilní obrany. "Věříme, že se nám podaří přilákat i pořadatele různých kongresů, protože moderní sál se super technikou v Ústí doposud chybí," uvedl Vítek.

Investice si podle Vítka zaslouží i další části Domu kultury, na hraně životnosti je například elektrotechnika ve společenském sále. "Jsou to obrovské náklady, ale raději jdeme cestou po malých krocích, než abychom šmahem zničili to krásné, co tu máme," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články