Chotěšov vypsal sbírku, potřebuje vyměnit stovky oken kláštera

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
25.05.2009 16:00
Rychnov nad Kněžnou

Chotěšov (Plzeňsko) - Sbírku Kup si své okno určenou na obnovu oken rozsáhlého kláštera v Chotěšově na Plzeňsku vyhlásí už podruhé na tři roky tamní radnice. Zchátralý areál jí patří, na opravu odhadovanou na více než miliardu korun ale nemá peníze. Světový památkový fond (World Monuments Fund), který se věnuje ochraně světového kulturního dědictví, zařadil klášter v roce 2003 mezi 100 nejohroženějších památek světa. Obec hledá různé dotace a zdroje financí a zatím alespoň postupně opravuje střechy a mění okna, řekla dnes ČTK starostka Jaroslava Mathesová.

    "Klášter má oken jako dní v roce - 365. Zatím se nám jich podařilo vyměnit kolem 30," konstatovala. Jedno okno stojí zhruba 25.000 korun, loni se podařilo několik vyměnit díky dotaci kraje, sponzorů, výtěžku předchozí sbírky a příspěvku radnice.
    Postupně opravují i střechy a krovy nad konventem. Obec dostává každý rok příspěvek z ministerstva kultury kolem jednoho až dvou milionů korun. "Potřebovali bychom najednou aspoň pět milionů, abychom se trochu hnuli z místa, na opravu střechy a krovů konventu bychom potřebovali zhruba ještě deset milionů korun, chybí udělat asi třetina střechy, další odhadem milion by stála střecha zámečku, která už pomalu hrozí zřícením," uvedla starostka. Zatím stály opravy střech přes 20 milionů korun.
    I když se obec snažila sehnat investory, kteří by klášter mohli využívat, vždy z toho sešlo. "Udělají si finanční rozvahu a zjistí, že se jim to nevyplatí," poznamenala Mathesová. Obec se ucházela i o další dotace a fondy. Doufala, že by mohla získat větší obnos z integrovaného operačního programu ministerstva kultury. "Nejsme ale národní kulturní památka, takže z toho programu dotaci nemůžeme dostat. Budeme se proto snažit, abychom se mezi národní kulturní památky zařadili," nevzdává naději starostka. Podle ní se rýsuje možnost využití části kláštera. Mohl by tam být depozit pro poškozené a zničené pískovcové sochy a restaurátorské dílny.
    Klášter založený mezi lety 1202 až 1210 patronem plzeňské diecéze blahoslaveným Hroznatou, byl během století mnohokrát vydrancován, pobořen, vypálen a znovu postupně obnoven. Dočkal se barokní přestavby, ale záhy ho Josef II. zrušil. Později jej používaly sestry řádu Navštívení Panny Marie, které tam také otevřely penzionát pro výchovu dívek. Na současném dezolátním stavu mělo vliv mimo jiné třicetileté působení armády.
14 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pochyby
Eva
25.05.09 09:22
Neverici Eve
takyarchitekt
27.05.09 05:03
Evo, Evo ...
Milan
27.05.09 08:20
Evo, Evo ...2
Miloš
28.05.09 07:54
zobrazit všechny komentáře

Související články