Bývalá vodárenská věž v Kolíně se stala kulturní památkou

Praha - Bývalá vodárenská věž v Kolíně, která je jednou z dominant města, byla prohlášena za kulturní památku. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, které v této věci vedlo správní řízení, řekl ČTK starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

    "Bylo to klasické správní řízení, takže město nerozhodovalo, pouze doporučovalo. A my jako město jsme doporučili ministerstvu kultury vodárnu kulturní památkou vyhlásit," dodal. Doporučení loni schválili městští zastupitelé, ministerstvo k němu ale nemuselo přihlížet.
    Pro město znamená nová situace určitá omezení v případném využití věže. Dnes je ale objekt prázdný a nijak se nevyužívá. Podle informací radnice se uvažuje také o tom, že by se kulturními památkami staly v budoucnu i vodojemy v Pečkách a Poděbradech.
    Kolínská vodárna byla postavena v roce 1930 a je dílem architektů Františka Jandy a Jana Hráského. Původní majitel, vodohospodářská společnost, ji před lety prodal soukromníkovi, ten potom dalšímu zájemci. Objekt mezitím chátral. Nakonec ho získalo město.
0 komentářů
přidat komentář

Související články