Brno přestaví uzel hromadné dopravy na Mendlově náměstí

Vložil
ČTK
21.01.2009 22:00
Brno

Brno - Na Mendlově náměstí v Brně, jednom z hlavních přestupních uzlů hromadné dopravy, se zjednoduší cestování. Město terminál přestaví, aby zastávky tramvají, autobusů a trolejbusů byly umístěny blíž k sobě a trasy spojů se tolik nekřížily. Řešení, které navrhli urbanisté, v uplynulých měsících prověřovali odborníci na dopravu. Zjistili, že návrh lze uskutečnit, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Martin Ander.
    Podle Andera dopravní experti zkoumali například to, zda se na trasách navržených urbanisty trolejbusy i  autobusy vytočí. Zjišťovali také to, jestli bude provoz zvládnutelný na světelných křižovatkách. Nyní, když hodnocení dopadlo pozitivně, zpracují projektanti dokumenty pro potřebná povolení. "Abychom někdy začátkem příštího roku mohli požádat o evropskou dotaci," řekl náměstek.
    Přestavba náměstí má dopravu zrychlit. Přispěje k tomu například to, že ve směru od ulice Hlinky na Úvoz už trolejbusy nebudou třikrát křižovat tramvajové koleje a čekat na třech světelných křižovatkách, ale trať přejedou jen jednou. Má se zvýšit komfort pro cestující, hlavně díky přiblížení zastávek a stavbě nových přístřešků.
    Brněnští odborníci se shodují v tom, že Mendlovo náměstí potřebuje kromě přeorganizování dopravy také urbanistickou přestavbu. Dominantu náměstí - komplex augustiniánského kláštera a baziliku Nanebevzetí Panny Marie - odstiňuje bytový dům, postavený uprostřed náměstí v době komunismu. Radnice uvažuje o jeho zboření, čímž by se náměstí otevřelo a sakrální stavby by vynikly.
    Podle Andera se však investice uskuteční až po přestavbě dopravního uzlu. Nestihla by se připravit do roku 2013, dokdy město může žádat o  evropské peníze. Plánování bourání domu bude komplikované. I proto, že město uvnitř vlastní jen část bytů, a tak bude muset zbytek od majitelů odkoupit.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Rekonstrukce Mendlova náměstí
Ing.arch. Josef Myslivec
22.01.09 01:42
návrat do pravěku
smrček
22.01.09 04:50
mendlak
lukas
22.01.09 04:15
Mendlak!
Jakub
22.01.09 09:50
nebourat
martin daněk
22.01.09 11:05
zobrazit všechny komentáře

Související články