Brno má knihu, jak mají vypadat veřejná prostranství

Vložil
ČTK
30.12.2019 08:15
Brno


Brno - Brno nechalo vytvořit knihu, jak mají vypadat veřejná prostranství, jako jsou ulice nebo parky. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Principy tvorby veřejných prostranství vypracovala Kancelář architekta města Brna. Z knihy mohou čerpat města, architekti, projektanti i veřejnost. K nahlédnutí je na webu kanceláře.


Knihu Principy tvorby veřejných prostranství napsal tým složený z deseti autorů a více než dvaceti spolupracovníků. "Kniha může sloužit jako návod pro zadávání úprav veřejných prostranství. Mohou ji využít zástupci města, městských částí, architekti, projektanti i veřejnost. Oceňuji, že ukazuje v kontrastu špatné i dobré příklady z praxe," řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Publikace popisuje postupy, jak tvořit ulice, náměstí nebo parky tak, aby se tam lidé cítili příjemně a bezpečně. "Většina příkladů, které v dokumentu najdeme, je z Brna. Autoři se ale inspirovali také v okolních evropských městech. Budu rád, když najde své čtenáře především mezi odbornou veřejností a podaří se nám v připravovaných stavebních akcích využít doporučení, která zde autorský tým dává," řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL). Zájemci v publikaci podle něj najdou kapitoly, které se zabývají uspořádáním ulic a náměstí, zelení a ochranou stromů, hospodařením s dešťovou vodou, dopravní infrastrukturou a technickými sítěmi nebo typy mobiliáře.

Principy z knihy kancelář uplatňuje také při navrhování úprav stávajících veřejných prostranství, například Mendlova náměstí nebo při plánování nové čtvrti Trnitá, pro kterou se připravuje aktualizaci územní studie.
0 komentářů
přidat komentář