Brno chystá rozšíření koryta řeky Svratky za více než miliardu

Vložil
ČTK
30.08.2018 09:20
Brno


Brno - Brno plánuje za více než miliardu korun rozšíření řeky Svratky ve dvou úsecích. Součástí budou protipovodňová opatření, ale také prostor pro cyklostezky, pěší trasy nebo tůně a mokřady. Novinářům to řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Práce navážou na jiné úseky, které už město na Svratce připravuje.

Radní schválili přípravu dalších dvou úseků. Jeden začíná u viaduktu v Uhelné ulici a pokračuje k železničnímu mostu přerovské tratě. Na levém břehu řeky zahrnuje oblast takzvané Jižní čtvrti. Předpokládané náklady jsou 560 milionů korun.

Druhý úsek je v městské části Brno-jih. Začíná mostem v Sokolově ulici a končí soutokem Svratky s Leskavou. Předpokládané náklady přesahují 460 milionů korun. "Vybudování nezbytné ochrany Brna proti povodním spojujeme s rozšířením koryta řeky a jeho zpřístupněním pro rekreační a volnočasové využití, například pro vybudování cyklostezek a nových pěších tras, ale i přírodních prvků jako tůní a mokřadů," uvedl Ander.

Předmětem investičního záměru je větší kapacita současného koryta řeky snížením břehů a vybudováním odsazených sypaných zemních hrází, místy i železobetonových zdí. Na snížené břehy se přesune síť stávajících cyklostezek a další vzniknou. Část prací bude na pozemcích města, část na pozemcích soukromníků, u kterých město bude usilovat o směnu nebo odkup. Předpokládá na to náklady kolem 100 milionů korun.

Město už několik projektů na protipovodňová opatření a zpřístupnění břehů Svratky připravuje. Týkají se třeba úseků od koupaliště Riviéra po most v ulici Uhelná nebo lokality bývalé Zbrojovky a motorárny Zetor.
0 komentářů
přidat komentář

Související články