Brno chystá protipovodňová opatření na Svratce za 1,67 miliardy

Vložil
ČTK
13.05.2021 18:30
Brno

Pisárky

Brno - Brno chystá další etapy protipovod- ňových opatření na řece Svratce za 1,67 miliardy korun, přičemž by náklady z velké části měla pokrýt dotace z Evropské unie. Primátorka Brna Markéta Vaňková dnes v tiskové zprávě uvedla, že mezi koupalištěm Riviéra a železničním viaduktem v Uhelné ulici vzniknou opatření, která zamezí povodním, ale také se revitalizuje tok a přispěje to k jeho zpřístupnění veřejnosti.


Radní Brna schválili dva body, které se týkají daných etap. Jedna se týká přípravy na opatření v prostoru bývalé organizace TJ Favorit v Bauerově ulici a druhý schvaluje výpůjčku pozemků z majetku ČR ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR. „Díky vynikající spolupráci s vedením Ředitelství silnic a dálnic vznikla smlouva i všechny její detaily naprosto hladce. Pozemky v okolí Svratky tak bude město moci využívat při stavbě protipovodňových opatření po dobu 36 měsíců ode dne zahájení vlastní stavby. Během nich vznikne v úseku od koupaliště Riviéra po železniční viadukt u ulice Uhelná série opatření, která zamezí povodním, revitalizují vodní tok a přispějí k jeho zpřístupnění pro širokou veřejnost,“ uvedla Vaňková.

Vypůjčené pozemky budou pomáhat při realizaci protipovodňových opatření, hlavně přes ně pojede veškerá nutná technika přímo ke korytu řeky. Protipovodňová opatření se dotknou území Pisárek, Štýřic a Starého Brna. Svratka bude nově přístupná z obou stran, vzniknou stezky pro cyklisty i pěší, postaví se nová budova kolonády. Současně vzniknou také zemní hráze, rozvolní se koryta řeky a přesunou se inženýrské sítě.

Dalším krokem ke zdárnému startu stavby protipovodňových opatření na Svratce je podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) prostor bývalé TJ Favorit. "Pozemek město koupilo v roce 2019. Po ukončení všech nájemních smluv musí Brno přistoupit k vyklizení této plochy, aby mohla začít revitalizace řeky. Odstranění skládky, náletových dřevin i všech dalších nevyhovujících objektů zajistí společnost Veřejná zeleň města Brna, která práce vyčíslila na 916.770 korun bez DPH. Zároveň je areál nově hlídán, aby se zamezilo vzniku dalších skládek," uvedl Hladík.
0 komentářů
přidat komentář

Související články