Brněnské Židenice zahájily rekonstrukci smuteční síně od architekta Rullera

Vložil
ČTK
20.09.2023 18:25
Brno

Ivan Ruller


Brno - Městská část Brno-Židenice dnes zahájila rekonstrukci smuteční síně z roku 1983, která je jednou z významných staveb architekta Ivana Rullera. Síň byla ve špatném stavu a od roku 2007 je zavřená, hrozila jí i demolice. Předloni městská část dostala síň do péče a začala pracovat na projektu. Rekonstrukce bude stát asi 38,5 milionu korun, většinu pokryje dotace od magistrátu. Hotovo má být do dvou let, řekl ČTK starosta Židenic Petr Kunc (Hlas pro Židenice).


Práce na obnově síně, jejíž kapacita přesahuje 100 lidí, potrvají nejdéle 24 měsíců. "Patrně to bude i dřív. Dělníci nyní začínají budováním nového příjezdu k síni, následně objekt vyklidí a začnou se připravovat na stavební činnost," sdělil Kunc. Dodal, že snahou městské části je, aby se síň po rekonstrukci co nejvíce podobala původní stavbě. S žádnými změnami projekt nepočítá.

Součástí síně je i řada unikátních děl. Většina z nich je v době stavebních pracích uložená jinde, některé čekají restaurátorské práce. "Zůstala tam jen tři díla, která jsou spojená se stavbou. Jedná se o sousoší Olbrama Zoubka, skleněnou plastiku Valéra Kováče a sádrový reliéf Tomáše Rullera. Zabezpečili jsme je tak, aby je stavební práce nepoškodily," dodal Kunc. Radnice dostala od magistrátu dotaci na rekonstrukci a projekt téměř 28 milionů. Zbytek bude financovat z vlastního rozpočtu.

Architekt Ivan Ruller zemřel v roce 2018 ve věku 91 let. Jeho rukopis nese například Janáčkovo divadlo nebo hokejová hala Rondo. Úplný soupis děl, kterými Ruller obohatil fond moderní architektury, zahrnuje přes 500 položek. Byl žákem Bohuslava Fuchse a Bedřicha Rozehnala, silně jej ovlivnil funkcionalismus, moderna a meziválečná kultura obecně, ale také francouzský brutalismus.
0 komentářů
přidat komentář

Související články