Zástupci Brna-Židenic chtějí uchránit smuteční síň od demolice

Vložil
ČTK
10.10.2011 20:00
Brno

Ivan Ruller

Brno - Představitelé brněnské městské části Židenice chtějí zachránit tamní smuteční síň. O zbourání funkcionalistické stavby od architekta Ivana Rullera, který je autorem brněnské haly Rondo, rozhodli městští radní. Smuteční síň z 80. let je zchátralá, zatéká do ní a potřebovala by zrekonstruovat, na což prý nejsou peníze. Obhájci síně však chtějí prosadit, aby místo demolice za 4,5 milionu korun radnice síň zakonzervovala. Stálo by to rozhodně méně a stavbu by bylo možné zachránit, řekl dnes novinářům člen komise bydlení židenické rady Petr Kunc (TOP 09). Radní městské části budou o síni jednat dnes, dodal místostarosta Karel Bernášek (ČSSD).

    O zbourání smuteční síně rozhodli městští radní na konci září. Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry však hlavním důvodem nebyly finance. "Byla jím malá vytíženost. Než se smuteční síň uzavřela, konalo se tam asi 120 až 140 obřadů za rok, což je málo," řekl.
    Radní si podle něj nechali zpracovat studii, která náklady na rekonstrukci vyčíslila na 32 milionů korun. Stavba nové smuteční síně by prý vyšla na 29 milionů korun, demolice na 4,5 milionu korun. Termín demolice podle mluvčího zatím nebyl stanoven, radní zatím pouze rozhodli, že se město vydá touto cestou.
    Podle městského zastupitele Libora Vyskočila (TOP 09) sloužila smuteční síň svému účelu ještě v roce 2007. Dnes je však budova zdevastovaná. Podle Kunce tam různí nenechavci rozkradli oplechování, takže do střechy začalo zatékat a dnes tam už odpadávají kusy cihel. Zloději také rozkradli kabely obsahující měď. Objekt prý využívají bezdomovci. Kunc se však domnívá, že případná oprava by nemusela být tak drahá, jak je uvedeno ve studii. "Stačí opravit elektroinstalaci, toalety, případně zateplit a vyměnit část zasklení," uvedl Kunc. Nejsložitější část vybavení, tedy chladicí boxy, podle něj nejsou potřeba, protože chladicím vybavením disponují vozy pohřebních služeb. "Je to pouze síň, ve které se navozuje atmosféra, a ta tam je," dodal.
    Podle Kunce by usnesení městské rady o demolici mohli revokovat či pozměnit městští zastupitelé. TOP 09 to na zasedání městského zastupitelstva nejspíš nadnese. Podle šéfa brněnské TOP 09 Jaroslava Kacera se tak však nestane na nejbližší schůzi, tedy v úterý.
0 komentářů
přidat komentář

Související články