Architektonická Cena Petra Parléře míří do Hradce Králové

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
19.09.2011 19:05
Praha

oceněný návrh na téma Klatovy - Regenerace parteru náměstí Míru od ateliéru architekti chmelík & partneři, s.r.o.
Praha - Cena Petra Parléře letos putuje do Hradce Králové. Autoři z tamní architektonické kanceláře chmelík&partneři v devátém ročníku veřejné urbanisticko-architektonické soutěže zabodovali s návrhem regenerace parteru náměstí v západočeských Klatovech. Za svůj projekt získali zároveň i Cenu ministerstva pro místní rozvoj. ČTK o tom za pořadatele klání informovala Jitka Kynzlová.

    O Cenu Petra Parléře 2011 - ve prospěch obcí a domoviny se tento rok ucházelo téměř 70 architektů, kteří vypracovali 24 soutěžních návrhů, jak architektonicky a urbanisticky vylepšit devět konkrétních lokací v devíti českých městech - Českých Budějovicích, Jičíně, Klatovech, Mostu, Rousínově, Šumperku, Třeboni, Vodňanech a Zábřehu v Olomouckém kraji.
    Dva týmy si vybraly k řešení přestavbu historické budovy v Jirsíkově ulici v Českých Budějovicích a revitalizaci městského dvora "Na hrádku" v Jičíně, další čtyři se zaměřily na téma přeměny Sušilova náměstí v Rousínově. "Největší zájem měli architekti o regeneraci parteru náměstí Míru v Klatovech - téma si vybralo devět týmů. Na obnovu území kolem rybníku Škorna ve Vodňanech se zaměřilo sedm týmů," uvedla Kynzlová.
    Ocenění nejvyšší, tedy cenu, jež nese jméno slavného gotického stavitele Petra Parléře, získali architekti z architektonické kanceláře chmelík&partneři. Na návrhu Jaromíra Chmelíka, Hany Kasalové a Kryštofa Kreisingera porota ocenila zejména to, že "přiměřenými soudobými prostředky a s respektem k historii a současným potřebám místa výrazně kultivuje řešený prostor." Cenu ministerstva životního prostředí pak získali architekti z ateliéru BRAK architects.
    "Při řešení veřejných prostor dnes nejde o marketingové strategie, jak objasnit špatně informovaným občanům obecní záměry a lépe je "prodat", jako spíše o rovnocenný dialog, respektování názorů těch, jichž se věc týká," uvedl předseda hodnotitelské rady soutěže Osamu Okamura a dodal, že "jednou z veledůležitých úloh dobré architektury je jít příkladem, povzbudit místní obyvatele k pozitivní aktivitě a to by se oceněných návrhům mohlo podařit."
    Slavnostní ceremoniál udílení cen se uskuteční ve středu 21. září od 15:00 hodin v reprezentačních prostorách pražského magistrátu na Mariánském náměstí v Praze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články