Aktivisté chtějí v referendu obnovit litinovou Vřídelní kolonáduKarlovy Vary - Asi 4000 podpisů je pod žádostí o vyhlášení místního referenda o obnově Vřídelní kolonády v Karlových Varech do podoby, kterou jí dali architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Žádost posoudí magistrát města a pokud splní zákonné podmínky, měly by o návrhu voliči ve městě hlasovat, řekl ČTK primátor Petr Kulhánek (KOA).


"Byl nám doručen návrh na pořádání místního referenda ve vztahu k obnovení litinové kolonády Fellnera a Helmera tam, kde je dnes Vřídelní kolonáda. Procesní zpracování má přesně daná pravidla zákonem. My máme 15 dnů na to, abychom se s tím vypořádali. Pokud návrh bude bez vad, bude předložen radě a zastupitelstvu, které by mělo referendum vyhlásit, zřejmě souběžně s parlamentními volbami," uvedl Kulhánek.

Magistrát musí posoudit zejména, jestli petice má dostatečný počet platných podpisů. Pro vyhlášení referenda je nutná podpora nejméně 10 procent oprávněných voličů. V Karlových Varech je v seznamu voličů bezmála 39.000 voličů.

Jenže, pokud by se referendum konalo souběžně se sněmovními volbami, přineslo by to městu vysoké náklady. Hlasování by totiž muselo být oddělené od voleb do sněmovny, muselo by mít vlastní volební komisi, vlastní zástěnu a podobně. Přitom magistrát má problémy obsadit volební komise i při běžných volbách.

Litinová kolonáda podle návrhu známých architektů, kteří se výrazně podíleli na podobě lázeňského města, byla postavena v letech 1878 až 1879. Rozebrána byla pak v roce 1939. Až do roku 1975 ji nahradila jen dřevěná provizorní stavba. Pak na místě, kde tryská pramen Vřídla, vyrostla funkcionalistická železobetonová kolonáda. Ta je ale v současné době ve velmi špatném stavu a město chystá její rekonstrukci včetně přesunu technologie jímání termální vody. Přesunut byl i samotný vývěr Vřídla z haly před kolonádu.

Podle primátora Kulhánka by ale bylo lepší, pokud by obnova litinové kolonády byla jednou z variant, kterou by posuzovali odborníci v rámci chystané architektonické soutěže na podobu a využití prostoru Vřídelní kolonády a jejího okolí. Nicméně, pokud žádost o vyhlášení referenda splní zákonné podmínky, musí se o něm hlasovat.

Související články