Akce připomenou 100 let od úmrtí Josefa Zítka

Vložil
ČTK
28.08.2009 16:10
Praha

Josef Zítek

Praha - Začátkem srpna uplynulo 100 let od úmrtí architekta Josefa Zítka, jedné z nejvýznačnějších osobností historie Národního divadla. V  rámci tohoto výročí připravila tato scéna už před prázdninami na balkoně historické budovy výstavu, která představuje jeho originální kresby a návrhy dokumentující vývoj architektonické podoby této budovy. Další akce se uskuteční během září.
    Například 2. září se v historické budově uskuteční sympozium, které povede náměstek ředitele Národního muzea Karel Ksandr. Jeho součástí bude komentovaná prohlídka budovy, přednášky, beseda, panelová diskuze a projekce archívních filmů. Součástí akce bude křest knihy nazvané Josef Zítek - architekt, pedagog a památkář. Jejím autorem je Karel Ksandr a Národní divadlo ji vydává k tomuto jubileu.
    V sobotu 5. září dopoledne se uskuteční vzpomínkový akt na Josefa Zítka v jihočeských obcích Lčovice, kde Zítek vlastnil panství, a Malenice, kde je pochován. Na zámku ve Lčovicích odhalí ředitel Národního divadla Ondřej Černý architektovu pamětní desku a zahájí výstavu věnovaná působení rodu Zítků na lčovickém panství.
    V nedalekém malenickém kostele bude za architekta Josefa Zítka sloužena mše a uskuteční se pietní akt u rodinné hrobky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články