Rekonstrukce Arnoldovy vily v Brně za 130 milionů korun je u konce

Publisher
ČTK
06.12.2023 08:20
Czech Republic

Brno


Brno - Rozsáhlá rekonstrukce Arnoldovy vily v brněnských Černých polích, která sousedí s vilami Tugendhat a Löw-Beer, je u konce. Obnova památky vyšla na 130 milionů korun, z toho 38,5 milionu se podařilo získat z Norských fondů. Dalších 20 milionů korun bude stát revitalizace rozsáhlé zahrady, kterou zaplatí ze svého rozpočtu Brno. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Muzeum města Brna, které má vilu ve správě.


"Památková obnova komplikované přistavované stavební struktury si vyžádala specifické přístupy a metody. K nejnáročnějším souborům prací patřilo statické zabezpečení objektu, a to vnější i vnitřní. Specifický restaurátorský zásah si vyžádala krovová soustava a hrázděné zdivo takzvané Arnoldovy věže, která nabízí nádherné výhledy na sousední vilu Tugendhat i vzdálenější hrad Špilberk," uvedla mluvčí muzea Barbora Kachlířová.

Slavnostní otevření vily je naplánované na čtvrtek 14. prosince, od 15. ledna bude vila ve zkušebním provozu. Ve vile bude sídlit Centrum dialogu se dvěma stálými expozicemi. Výstava Genius Loci bude věnovaná brněnskému architektovi a staviteli Josefu Arnoldovi a dějinám a stavebnímu vývoji vily, druhá stálá výstava ponese název Židé v Brně a na její přípravě se podílí brněnská židovská obec.

Pro veřejnost se bude centrum otevírat postupně v průběhu prvních tří měsíců příštího roku s nabídkou přednášek, komunitních setkání, vzdělávacích programů a dalších projektů.

Práce na obnově zahrady jsou naplánované do konce dubna, od 1. května tak bude vila přístupná kompletně i s vnějším prostorem.

Dům stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší. Vznikl pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila vila jako školka, poté byla téměř deset let prázdná a chátrala. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.
0 comments
add comment

Related articles