Stavebníci podepsali smlouvu na opravu Arnoldovy vily v Brně za 148 mil. Kč

Publisher
ČTK
16.11.2021 18:35
Czech Republic

Brno

Černá Pole


Brno – Smlouvu o opravě Arnoldovy vily v brněnských Černých Polích dnes na Nové radnici v Brně podepsali zástupci dvou stavebních společností a ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. Muzeum vilu dostalo do správy, proto je oficiálně investorem opravy, která přijde na téměř 148 milionů korun.


"Jsem ráda, že se nám podařilo získat peníze jak z norských fondů, tak ze státního rozpočtu, celková částka získaná na dotacích tak činí 38,5 milionu korun, celkové náklady projektu jsou ale téměř 148 milionů korun, což není zanedbatelná částka," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková, která se podpisu smlouvy zúčastnila.

V secesní vile vznikne Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19. až 21. století. Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda tam vznikne infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury. V budově bude multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo co-workingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí, součástí prostoru bude i kavárna.

Výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci vyhrály společnosti Unistav Construction a SKR stav, které v minulosti pracovaly například na rekonstrukci sousední vily Tugendhat. "Jednou z prvních věcí, které budeme muset řešit, je příjezdová cesta z Černopolní ulice. Během ledna pak začnou práce uvnitř budovy, kde bude třeba vyčistit a odstranit všechno, co v prostoru nemá být včetně podlah. Teprve poté, až takto odkryjeme i věci, které zatím nebyly vidět, se sejdeme s památkáři a domluvíme se na dalším postupu," uvedl Michal Malásek z Unistavu, který bude na stavbu dohlížet.

Veškeré práce na vile musí být hotové do března 2024, což bylo podmínkou pro čerpání dotace. Kromě samotné rekonstrukce vily a její proměny na Centrum dialogu je plánována revitalizace zahrady a její rozšíření o další pozemek. Zahrada bude propojena se sousední vilou Löw-Beer, díky čemuž vznikne nový průchod z Lužánek do Černých Polí.

Dům stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší. Vznikl pro stavitele Josefa Arnolda už v 60. letech 19. století. Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila vila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.
0 comments
add comment

Related articles