Úsporné a ekologicky šetrné osvětlení nákupního centra

Publisher
Tisková zpráva
07.02.2014 08:40
EXX s.r.o.

Galerie Šantovka se nachází v srdci Olomouce v bezprostřední blízkosti historického centra města a s prodejní plochou 46 000 m2 je největším obchodním centrem v Olomouckém kraji.
Obchodní centrum vyrostlo v bývalém továrním areálu Milo a na okolních pozemcích. Architektonický návrh vznikl v britském studiu Benoy, které od svého vzniku v roce 1947 získalo řadu mezinárodních ocenění.

I přes svou velkou rozlohu působí celý areál Galerie Šantovka příjemně a vzdušně, a to díky prosvětleným pasážím jak ve dne denním světlem, tak při setmění světlem umělým. Pro účelné a příjemné osvětlení pasáží byla použita svítidla s technologií LED v nenápadném a čistém designu. V SDK podhledových stropech svítidla splývají se stropem v bílém provedení, v dřevěných podhledech je dekor svítidel v černé matné RAL 9005.
Použitým výrobkem je svítidlo Linea 185 od holandské společnosti Illuxtron. Tato svítidla je možné použít pro funkční osvětlení ve společných prostorech obchodních center, vstupních hal a koridorů administrativních budov, kinech, kulturních zařízeních atd.

Původní projekt s 2344 svítidly na výbojky a kompaktní zářivky uvažoval s příkonem 114,5 kW, zatímco konečný instalovaný příkon svítidel Illuxtron je 90,06 kW.
Díky této změně bylo dosaženo roční úspory 143,9 MWh, což představuje roční úsporu ve výši 415 tis. Kč za energii a 565 tis. za průměrné roční provozní náklady na údržbu osvětlení.
Nezanedbatelný je také ekologický přínos, tedy snížení emisí CO2 o 72 tuny ročně. Dalším výrazným architektonickým prvkem projektu s významnou úsporou nákladů na energii a údržbu je výměna zářivkových trubic v hranách podhledů za hliníkové profily s LED světelnými zdroji.

Návrh podle podkladů architektonického studia a požadavků investora včetně realizace dodávky osvětlení obchodního centra zajišťovala společnost EXX s.r.o.
0 comments
add comment

Related articles