Rezidence Aurum - přírodní barevné tóny fasády

Publisher
Tisková zpráva
10.10.2013 13:05
Cembrit a.s.

Rezidence Aurum stojí v Praze na Smíchově, v lokalitě Malvazinky, která byla původně vinicí. Jedná se o specifickou lokalitu v těsné blízkosti historického centra Prahy, která si zachovala svůj rezidenční charakter. Prolíná se tu architektura vilové čtvrti z přelomu 19. a 20. století s dělnickými koloniemi postavenými pro Smíchovské továrny. Ty jsou doplněny parky i volnou zelení a také pozdějšími realizacemi skupin bytových domů. Řešená lokalita se nachází severně od radiální komunikace Radlické v blízkosti bývalé usedlosti Santoška.Pozemek je svažitý, orientovaný k jihu. V těsné blízkosti řešeného objektu se nachází tři sekce pětipodlažních panelových domů a zástavba dělnických řadových rodinných domů. Naproti přes ulici jsou izolované samostatně stojící viladomy a linie obytných šestipodlažních činžovních domů. Realizací bytového domu na místě původních garáží, vznikl objekt, který logicky prodloužil a ukončil frontu stávajících panelových domů.

Architektonické řešení

Nový bytový dům byl postaven na místě původního přízemního objektu garáží. Hmotové řešení objektu je založeno na základním vertikálním členění – část spodní stavby, část nadzemních podlaží a ustupující patro. Spodní stavba vyrovnává značné výškové poměry pozemku, je kompaktní a prolomena pouze malým počtem okenních otvorů. Partie nadzemních podlaží na jihu vystupuje před spodní část, ustupující patro stavbu završuje.

Výraz domu odpovídá jeho poloze a orientaci ke světovým stranám. Západní, severní a východní fasády jsou uzavřené, jižní je výrazně uvolněná a zprostředkovává kontakt obytných místností jednotlivých bytů přes lodžie, terasy a balkony s exteriérem objektu.

Jižní fasáda je horizontálně i vertikálně členěna liniemi shodného rozměru a společně vytváří rámec venkovních pobytových ploch jednotlivých bytů. Vodorovné linie jsou tvořeny stropními deskami, svislé prvky předěly mezi lodžiemi. Za tímto rámcem je vlastní fasáda variabilně ustoupena, odchází tak k jemné hře světla a stínu, která umožňuje živé zapojení objemu domu do stávající struktury sousedních staveb. Severní fasáda je členěna okny sdruženými do vodorovných prvků, které vytváří jemnou pohyblivou strukturu fasády.

Barevné tóny fasádních desek Cembrit

Na plochy fasád je použit kontaktní zateplovací systém s tenkovrstvou omítkou bílé barvy. Nástavba je řešena obkladem z tmavě šedých desek Cembrit Zenit. Desky CEMBRIT ZENIT jsou dále použity na jižní a severní fasádě, v přízemí jsou desky nejsvětlejší, směrem vzhůru tmavnou. Okna jsou dřevěná. Zábradlí balkónů a teras jsou skleněná.

"Na vláknocementových deskách Zenit od společnosti Cembrit se nám samotného charakteru materiálu líbí jejich zemité přírodní barevné tóny, kterých jsme využili jak na fasádě, tak následně i jako barevné citace pro malby v interiéru pro odlišení jednotlivých podlaží." Ing. arch. Martin Belica

Funkční a dispoziční řešení
Dispoziční řešení vychází především ze vztahu objektu k okolním stavbám a příkrému terénu.  V novostavbě je 23 bytových jednotek o velikosti 1+kk až 4+kk s domovním vybavením a garážemi pro 16 vozidel. Vzhledem k atraktivnímu výhledu a jižní orientaci bytů jsou všechny kromě jednoho doplněny terasami, lodžiemi a balkony. V parteru jsou dále řešeny parkovací plochy pro 7 vozidel.
Část pozemku přiléhající (nebo Část pozemku, která přiléhá) k jižní a západní fasádě je věnována na zeleň.
 
V 2.PP jsou při jižní fasádě umístěny byty, v severní partii je umístěno technické zázemí domu a prostory sklípků, v 1.PP jsou umístěny hromadné garáže pro 16 vozidel. V 1.NP v návaznosti na vstupní prostory umístěn prostor pro ukládání kočárků a sportovních potřeb, dále úklidová komora. Ve vyšších nadzemních podlažích jsou umístěny pouze byty.

Autor návrhu: ZONA architekti
--------------------
Cembrit Zenit jsou do hmoty probarvené desky se zcela jednotným barevným povrchem. Jedinečná kombinace probarvené desky a 100% neprůhledného akrylového nátěru, zajišťuje probarvené desce hladký a homogenní povrch. Desky jsou k dostání v 16 základních odstínech, mezi kterými je v nabídce nejčernější z černých desek z řady  a to odstín Erebus. Desky vynikají svojí vysokou pevností a nenáročnou údržbou.
Fasádní desky jsou primárně určeny pro obklady provětrávaných zateplených či nezateplených fasád a stěn jak v exteriéru, tak v interiéru. Jejich hlavní výhodou je jejich architektonická rozmanitost, přírodní vzhled, dlouhá životnost a funkčnost, rychlá a jednoduchá celoroční montáž, snadná údržba, tepelně i zvukově dobré izolační vlastnosti, nehořlavost a zdravotní nezávadnost.

Fasádní desky Cembrit Zenit jsou velice odolné vůči povětrnostním vlivům a tudíž odolné vůči plísním, řasám, vodním skvrnám a běžným nečistotám. Další výhodou do hmoty probarvených desek ve spojení s kompaktním nátěrem, je jejich schopnost minimalizovat viditelné škrábance na povrchu desek.

Desky Cembrit Zenit jsou vhodné pro širokou oblast použití od velkých komerčních objektů až po fasády, štíty i podbití rodinných domů.

0 comments
add comment

Related articles