Originální tvarosloví nerezových sítí v mimořádném projektu K35

Publisher
Tisková zpráva
21.10.2022 14:10

Mnoho již bylo napsáno o projektu K35 a není divu. Jedná se o atypickou a výjimečnou stavbu, kde záměrem projektu bylo dosáhnout specifického výrazu mj. použitím nepravidelných tvarů. Tyto požadavky byly přeneseny i na tvary a vlastnosti použitých nerezových sítí. Sítě a lana musí plnit nejen funkci bezpečnostní, jsou i designovou dominantou společných prostor domu.

Atypické tvary nerezových sítí. Přesně takové projekty nás baví. Projekční tým, výroba i montážní parta neustále vyhlíží, kdy se mezi projekty sice krásných ale konzervativních projektů s nerezovými sítěmi objeví atypická perla, na které můžeme předvést, co všechno umíme a jaké jsou možnosti nerezových sítí X-TEND. K35 je přesně takový.

Ale zaměřme se na abnormality na první pohled

Tady tak, támhle jinak, nahoře úplně jinak a támhle je to dokonce zubaté. Ale celé dohromady to má zajímavý výraz a nerezová síť tomu bude rozhodně slušet. Takhle to celé začalo. Tak tomu tedy naše sítě přizpůsobíme. Do detailu. Sítě ohneme, vypneme, a i s těmi tupými a ostrými úhly si poradíme. Stejně tak s přípravou na „levitující madlo“. U tohoto prvku jsme si užili příjemně intenzivní a tvůrčí spolupráci s uměleckým kovářem, který se postaral také o ocelová madla vlepovaná do stěn. Už jsme věděli, že na nás čekají i další zajímavé atypické detaily jako je světlík, který probíhá skrz téměř všechna patra, poslední patro, kde se tři sítě sbíhají do jednoho vyústění a nemůžeme nevzpomenout na „zubatou zeď“ vynášející mezipodesty schodiště.

Pustili jsme se do projekční činnosti a do výroby

Z bezpečnostních důvodů jsme vytvořili model sítě pro některá místa, abychom se ubezpečili, že přirozený průhyb sítě bude splňovat normu a bude bezpečný. Simulovali jsme napnutí sítě, tvar, průhyb sítí a lan. A provedli statické posouzení. Spočítali jsme to na 400 koso-čtverečních metrů v 11 sítích plus cca 900 kotvících bodů. Návrh detailů a pozic kotvení probíhal ve velmi těsné spolupráci s architekty.

Montáž ve visu

Po schválení celkového řešení jsme začali osazovat kotvící body. 900krát zavrtat do železobetonu. A často narazit na výztuž. A to celé velmi delikátně, s respektem k povrchu betonu. Nutno podotknout, že z velké části v postrojích, ve visu na laně. Poté natáhnout obvodová lana. Instalace nerezových sítí byla ještě náročnější. Například síť v zrcátku schodiště má více než 40 metrů na délku. Ještě že si naše montážní parta i s výzvou takového formátu umí poradit. A s takovýmto perfektním výsledkem.

Z jiného soudku: Stavba roku 2021 – nerezová síť v hlavní roli voliéry La Pampa

Veřejnost zvolila voliéru La Pampa stavbou loňského roku. I na tuto instalaci jsme velmi pyšní a můžete se o ní dozvědět více v našich referencích na webu. No ony voliéry v ZOO, globálně řečeno, jsou naší silnou stránkou. Pokud, dámy a pánové, máte chuť „zvětšit svůj revír“, neustále rozšiřujeme tým o statiky a konstruktéry, které baví atypické ocelové konstrukce a cestování a kteří nám pomohou voliérové projekty – s samozřejmě nejen ty - realizovat.

Závěrem, děkujeme za Váš zájem o tento článek a o interiérová řešení s využitím nerezových prvků od Carl Stahl. Děkujeme také našim kolegům napříč firmou za jejich pracovitost a odhodlanost dotáhnout vše do posledního detailu a vždy včas. Projekt sítí na K35 považujeme za impulz, který nastartuje další odvážné projekty s netradičním využitím našich nerezových sítí. Díky tedy předem i Vám - za Vaši odvahu při tvůrčí činnosti.

Autor projektu: Stanislav Fiala
Spolupráce: Jiří Václavů, Petr Jehlík, Jiří Neumann
Investor: SEBRE + Property Solutions Group
Generální dodavatel stavby: Hinton, a.s.
Realizace: Projekční tým Carl Stahl pod vedením Ing. Václava Luzara

0 comments
add comment