Nový život ve vodním parku

Publisher
Tisková zpráva
30.03.2020 14:30
RECKLI GmbH

Čistírna vody v čínském Changchunu existuje již od počátku 30. let. Architekti přeměnili zařízení na místní rekreační středisko.

Japonská okupace Manchurie na počátku 30. let není v čínské historii snadnou kapitolou. Čistírna vody v Changchun v čínské provincii Jilin je architektonickým dědictvím. Po více než 80 letech nepřetržitého provozu byl v roce 2015 uveden do provozu nový zpracovatelský závod a bylo rozhodnuto o přepracování stávající struktury tak, aby byla zpřístupněna veřejnosti jako rekreační oblast.

Přepracování "vodního kulturního parku Changchun Nanling" začalo v říjnu 2017. Architekti čelili úkolu navrhnout plochu 270 000 m² pro nové využití. "Prvním projektem obnovy měst v Nanling Parku bude ochrana ekologických a zelených zdrojů, ochrana historických a kulturních památek, utváření vitality měst pomocí funkčních náhrad a průmyslové integrace a kombinování krásy architektury, kultury a ekologie," vyjádřili se k projektu architekti.

Z 80 existujících budov bylo zachováno 15 historických budov z období Manchu, více než 30 muselo být zbořeno kvůli špatné statice, včetně přístaveb, které byly postaveny později a bez stavebního povolení. Architekti dokázali zachovat některé přístavby, které jsou nezbytné pro provozní a opravné účely. Kromě stávajících budov navrhli projektanti trojúhelníkové návštěvnické centrum, 8 metrů vysoký vrchol se svažuje do stran, a tak se mísí s krajinou. "Vybrali jsme předchozí konkrétní prvky v jejich základní barvě, které se zdají jednoduché a přirozené a harmonicky ladí s prostředím," uvedli architekti.

Projektanti také navrhli budovu vedle dešťové zahrady. Nová budova se nachází na jižní straně systému pro jímání dešťové vody a kombinuje ve svém designu dva motivy, které vycházejí z okolní krajiny. Jižní strana je obložena dřevěnou fasádou. Kromě toho byla vytvořena pětiúhelníková struktura. Fasáda byla vyvinuta kanceláří W&R Design. "Fasáda budovy sestává z koláže betonových prvků s různými texturami, které zohledňují historický a originální vzhled a barvy dešťové zahrady, a působí dojmem síly a nekonzistence."

Tento dojem vytváří čtyři struktury Via Appia, Steinwald, Niger a Naab. Prostřednictvím Appia obnovuje přírodní kameny různých velikostí, kamenný les je kamenná struktura s přírodními hrboly. Na druhou stranu Niger přináší na fasádu strukturu dřeva se slabým zrnem a Naab je fantasy struktura s drážkami. Polyuretanové matice RECKLI byly použity v bednění pro vytvoření jedinečného architektonického pohledového betonu. Čtyři struktury dávají nové budově vzhled, který odpovídá požadavkům architektů: integrovat nové budovy do jejich historického prostředí a vytvářet napětí v čase a prostoru. Vodní park Nanling zahájil nový životní cyklus.Projekt: Nanling Culture of Water Park,
Místo: Changchun, Čína
Architekt: W&R Micron Architecture Office
Designér: Xu Jinwei
Designérský tým: Zhang Shuai, Fang Yanrong, Ye Tian Cao XU
Konkrétní provedení: 2/160 Via Appia, 2/156 Steinwald, 2/96 Niger, 2/42 Naab
Copyright: W&R DESIGN
0 comments
add comment

Related articles