Design, který léčí

Publisher
Tisková zpráva
16.10.2019 14:00
RECKLI GmbH

Nemocnice Karolinska je jedna z největších nemocnic ve Švédsku.
Hlavním cílem architektonické kanceláře White se sídlem ve Stockholmu bylo navodit pro pacienty příjemnou atmosféru. White architekti mají mnohaleté zkušenosti s projektováním nemocnic ve Švédsku a v Africe a za designové ztvárnění obdrželi již několik ocenění.

Jedná se o velmi rozsáhlý komplex, jehož rozšíření bylo ukončeno v roce 2018.
Při návrhu kladli architekti především důraz na základní principy, které prokazatelně pozitivně ovlivňují pobyt pacientů v nemocnici. K těmto principům patří především denní světlo, přírodní materiály, výhled a větší prostory.

Důraz nebyl kladen pouze na vnitřní protory nýbrž také na budovu jako celek.
Architekti White se proto obrátili na společnost RECKLI, která je světový lídr v designu a výrobě polyuretanových matric a modelů pro strukturní betonové plochy.

Budova navazuje na starší zástavbu, což bylo stěžejní při volbě individuální strukturní fasády přilehlé nemocnice. Nakonec se architekti rozhodli pro strukturu nepravidelné vlny. RECKLI vytvořil individuální matrici velikosti 1,20 x 0,80 m, kterou následně použila Prefa Benders k výrobě mockupu pro architekty.

Modely individuální struktury byly vyrobeny na CNC fréze. Na těchto modelech se následně vyrobily polyuretanové matrice, které byly použity jako vložky do bednění v prefě.
Dohromady se jednalo o 8 různých modelů, hloubka textury byla 25 mm. Celková plocha fasády byla 4.000 m².

Univerzitní nemocnice Karolinska

Lokalita: Stockholm, Švédsko
Design betonu: Individuální
Architekt: White Arkitekter
Foto: Magnus Östh
0 comments
add comment

Related articles