Denní světlo mění prostory na oblíbená místa

Publisher
Tisková zpráva
01.09.2022 11:40
VELUX Česká republika, s.r.o.

Dětské pokoje jsou nejtěžší disciplínou v domě. Jsou to místnosti, v nichž se děti učí, hrají si, sní a plánují svoji budoucnost. Správný návrh denního světla a výhledu v dětském pokoji je zcela zásadní a musí splnit požadavky pro každou z těchto činností. Věděli jste, že přirozené světlo má spoustu výhod, včetně následujících?

Zvětšuje každý prostor

Malí lidé s velkými sny si zaslouží prostor pro svou fantazii. Dětské pokoje obvykle nepatří k těm největším místnostem v domě, ale dostatek denního světla a výhled opticky zvětší každý prostor. Přirozené světlo vytváří skvělý vizuální dojem, zlepšuje náladu, snižuje pocit únavy a prodlužuje den. Pomáhá dětem zůstat aktivní, kreativní a ambiciózní, ať už se učí, tvoří, hrají si, čtou knihu nebo sní o budoucnosti. Denní světlo je nenahraditelné a v dětském pokoji je tím samým, co je slunce pro sazenice: pomáhá jim růst a vytváří prostředí, kde mohou kvést.

Odhaluje skutečné barvy

Ti nejlepší architekti mají při navrhování prostoru na paměti funkčnost pokoje a potřeby budoucích uživatelů. Vytvářejí místa, která jsou dokonalá pro funkci dané místnosti a pro lidi, kteří v nich budou pobývat. Děti se nacházejí v jedinečném a vzrušujícím období svého života, kdy každá zkušenost utváří jejich osobnost: cítí přirozené nutkání dotýkat se, cítit, poslouchat a vidět věci a zažívat vše v té nejpravdivější podobě. Architekti mohou vytvořit prostor, kde jsou tyto potřeby splněny: denní světlo odhaluje skutečné barvy, takové, jaké by umělé světlo nikdy neodhalilo, a dětem žijícím v prosluněném pokoji nabízí celou řadu dalších výhod. Přirozené světlo pomáhá dětem zůstat v rovnováze, být aktivní během dne a dokonce lépe odpočívat v noci. Lepší kvalitou světla lze zvýšit koncentraci a schopnost učit se až o 15 procent, přičemž správná intenzita a rozložení přirozeného světla zlepšuje i spánek.

Propojuje interiér s přírodou

Když necháme dovnitř proudit denní světlo a máme široký výhled ven, získáme pocit propojení s vnějším světem a přírodou. Lidé se v takových prostorech cítí klidnější a šťastnější. Architekti dobře vědí, že touha spojit se s okolním světem je zabudována hluboko v DNA dospělých i dětí. Přirozený výhled je člověku příjemnější než pohled na uměle postavené prostředí a široký výhled do daleka je jistě preferovanější než úzký výhled do blízka. Když profesionálové propojí vnitřek s vnějškem a přenesou přírodu do místnosti, naplní to nejhlubší a nejstarší přání lidí – pobývat ve svém vlastním bezpečném prostoru, aniž by přitom byli izolováni od přírody.

Při navrhování budov s ohledem na tyto prvky mohou architekti skutečně proměnit životy lidí a vytěžit z prostorů maximum. Dnes je – více než kdy jindy – důležité začlenit do návrhů nápady, které umožňují rozšířit výhled a maximalizovat množství denního světla v místnosti, například protažením oken až k podlaze a kombinací šikmých a svislých střešních oken v přízemních i patrových stavbách.

Přečtěte si další příběhy o denním světle na www.velux.cz/pribehy-svetla a inspirujte se prostory proměněnými v oblíbená, prosluněná místa!

0 comments
add comment

Related articles