Atypická střešní okna pro památkově chráněné domy

Publisher
Tisková zpráva
29.05.2012 08:30
Solara, s. r. o.

x
Na rozdíl od fasádních špaletových oken či malých střešních oken nemáme pro větší střešní prosklení historický vzor, který by se mohl doplnit o nové parametry. Na půdách se prostě dřív nebydlelo.

Solara na stráži proti europrosklení na střechách
Střešní okna či střešní prosklení určená pro památkové cenné městské a vesnické domy jsou moje srdeční záležitost. Jejich výrobě se věnujeme více jak deset let. V posledních měsících hledáme partnera v obci památkářů, architektů, projektantů či odborných firem, jež má zájem památkovou citlivost našich střešních oken a prosklení dále rozvíjet, případně přijít s novým prvkem prosvětlení podstřeší.

Střešní okno Solara KLASIK, KLASIK Lungo a KLASIK Rondo
Na berlínském veletrhu Bautec jsme v únoru 2012 představili nová česká dřevěná střešní okna pro památkově cenné objekty. Jde o repliky původního střešního výlezu s tepelně-izolačními parametry střešního okna. Základní čtvercový typ Solara KLASIK je nyní doplněný prodlouženým Solara KLASIK Lungo  a v horní části půlkulatým Solara KLASIK Rondo. Technicky a funkčně všechny tři typy dostaly lehoučké pístové otevírání převzaté z automobilového průmyslu a nastavitelné závěsy pro jednoduché seřízení při montáži či pozáručním servisu.
Do další sezóny uvažujeme také o výklopném provedení se závěsy v horní části střešního okna.

Solara HISTORIK hledá vzor historického ateliérového okna
Na rozdíl od fasádních špaletových oken či malých střešních oken typu Solara KLASIK není pro větší střešní prosklení k dispozici estetický vzor, který by současný řemeslník mohl vzít a "pouze" doplnit funkční a tepelně izolační parametry. Na půdách se prostě dřív nebydlelo a světlíky z hustě členěných kovových svařenců, vyplněné jednoduchým sklem, se jako skutečný vzor použít nedají. Požadavky úřadů se často omezí na "kovovou konstrukci", ze které se v reálu stane zcela moderní hliníková stavebnice.
Zhruba od roku 2007 vyrábíme a dále vyvíjíme řadu střešního prosklení Solara HISTORIK, u které dbáme na co nejštíhlejší profily pro členění prosklené plochy a osazujeme pokud možno malá otevíravá křídla. Rádi bychom s odborníky na památkové objekty navrhli několik základních sestav otevíravých a fixních prvků s vhodnými poměry stran a provedení výklopných otevíravých křídel.

Tradiční výroba střešních oken
Solara s.r.o. je tradiční výrobce dřevěných střešních oken. Řemeslná výroba v kulisách středně velké rodinné firmy nás baví. A navzdory tomu, kam většina stavebního sektoru směřuje, kolem sebe vidíme úspěšné firmy i živnostníky, kteří dělají věci na míru, z tradičních pravých materiálů a s osobním přístupem v komunikaci. Stojíme s Bernardem a dalšími na stráži a tvoříme věci, které mají - věřím - trvalejší hodnotu.
Mrg. Jakub Formánek
Solara s.r.o.
Zajímavé odkazy:
www.solara.cz/celorocni-tepelny-komfort
www.solara.cz/KLASIK
www.solara.cz/stresni-proskleni-historik
0 comments
add comment

Related articles