Konferenci o vzdělávání architektů zahájí přednáškou Steven Holl

Publisher
ČTK
18.08.2021 23:00
Czech Republic

Prague

Steven Holl

Praha – Přednáška slavného americké- ho architekta Stevena Holla 25. srpna zahájí konferenci o architektonickém vzdělávání. Akce bude hybridní formou, lidé si ji mohou pustit přes odkazy na webu či facebooku. Začne v 18:30, součástí je i diskuze s architektem. Konferenci Nové dimenze pořádá v Pra- ze Evropská asociace pro architekto- nické vzdělávání (EAAE) a Fakulta architektury ČVUT. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková to uvedla v tiskové zprávě.


"Ve své první přednášce pro pražské publikum představí Steven Holl nedávno dokončené projekty, ze kterých se může architektura v době (post)covidové poučit," uvedla za Fakultu architektury architektka a pedagožka Kateřina Rottová. "Pro jeho tvorbu je typická práce se světlem, vzduchem a zelení. Během pandemie covidu-19 jsou tyto aspekty naléhavější než kdykoliv předtím," poznamenala architektka.

Holl se narodil v roce 1947 v Bremertonu ve Washingtonu. Vystudoval Washingtonskou univerzitu a v roce 1977 založil v New Yorku firmu Steven Holl Architects. Jeho kancelář má na kontě řadu mezinárodně uznávaných staveb – kulturních, občanských i rezidenčních. Z novějších realizací Rottová upozornila například na rozšíření Muzea umění v Houstonu o budovu nadace Nancy a Riche Kinderových. "Fasáda muzea jakoby zachycovala světlo, rozptylovala jej uvnitř a současně zářila navenek. Se světlem experimentuje Steven Holl již čtyři desetiletí," upozornila Rottová.

V Česku by se měla podle studie kanceláře Steven Holl Architects realizovat koncertní hala v Ostravě. Koncertní sál má připomínat při pohledu z výšky pouzdro na housle nebo vesmírnou loď.

Za svou práci Holl získal například ocenění Praemium Imperiale, v oblasti umění považované za ekvivalent Nobelovy ceny, zlatou medaili Amerického institutu architektů nebo Daylight Award – právě za práci s denním světlem v architektuře. Holl od roku 1981 také působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

"Akvarelové skici (Holl) maluje ve všech fázích návrhu, od konceptu po konstrukční detaily. Ve skicácích v jednotné velikosti 5 × 7 palců jich má archivovaných desetitisíce. Inspiraci nachází ve filozofii a literatuře nebo v geometrických zákonitostech," uvedla Rottová k práci architekta. Holl se také soustředí na moderní technologie a principy udržitelnosti – například recyklaci či využití geotermální energie.

Samotná konference zaměřená na témata spjatá se vzděláváním architektů, urbanistů a krajinářských architektů potrvá do 28. srpna.
0 comments
add comment

Related articles