Zlínské muzeum bude v obnovených Slunečních lázních v Luhačovicích dělat výstavy


Luhačovice - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně bude ve zrekonstruovaných prostorách Slunečních a říčních lázní v Luhačovicích na Zlínsku pořádat výstavy a doprovodné aktivity a programy. Stane se tak na základě memoranda o spolupráci mezi muzeem a majitelem prostor, Lázněmi Luhačovice, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková. Muzeum zřizuje kraj, uzavření dohody schválili krajští radní. Lázně Luhačovice plánují otevření zrekonstruovaného areálu letos na jaře, řekl dnes ČTK zástupce lázní Dalibor Chrastina.


"Sluneční a říční lázně v Luhačovicích jsou výjimečným dílem architekta Dušana Jurkoviče a po zdařilé obnově aspirují na status národní kulturní památky. Jsem proto velmi ráda, že právě zde bude mít krajem zřizované Muzeum jihovýchodní Moravy vyčleněno jedno patro, kde bude moci pořádat výstavy," uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti). Ročně jsou tam v plánu minimálně tři expozice.

Návštěvníci budou moci absolvovat i další tři prohlídkové okruhy. "První bude věnován historii Vodoléčebného ústavu, osobnosti Dušana Jurkoviče a dílu Leoše Janáčka. Druhý návštěvníky provede expozicí Slunečních a říčních lázní. Součástí třetího okruhu bude depozitář lázeňských technologií a také expozice teplomilných rostlin. Tyto výstavy a aktivity budou plně v režii Lázní Luhačovice," uvedla mluvčí.

Slovenský architekt Dušan Jurkovič výrazně ovlivnil vzhled luhačovických lázní. Představitel secesní architektury, který vytvořil osobitý styl výrazně ovlivněný lidovou architekturou, je autorem řady staveb v nejznámějších moravských lázních, stavby vznikly na začátku 20. století. Vodoléčebný ústav a Říční a sluneční lázně, které lázně rekonstruují, jsou také Jurkovičovým dílem. Areál připomene také skladatele Leoše Janáčka, který v lázeňském městě často pobýval.
0 comments
add comment

Related articles