Lázně Luhačovice přemění Jurkovičovy objekty v muzeum

foto: Národní památkový ústav

Luhačovice (Zlínsko) – Lázně Luhačovice chystají revitalizaci areálu Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní. Vznikne tam muzeum. Práce by měly začít na začátku příštího roku, hotové by měly být do konce roku 2022, řekl dnes ČTK generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.


Objekty navrhnul slovenský architekt Dušan Jurkovič. Vodoléčebné lázně vznikly v roce 1901 až 1902 přestavbou Jestřabského mlýna z roku 1710. Interiér dvoupodlažní odpočívárny v původní podobě bez převlékacích kabin je považován za nejvýznamnější vnitřní prostor, který Jurkovič v Luhačovicích vytvořil. Říční a sluneční lázně byly dokončeny v roce 1903. Areál dlouhodobě chátrá, lázně jej nabízely k prodeji, kupec se však nenašel.

Muzeum by mělo připomínat historii lázeňství v Luhačovicích, také osobnost Jurkoviče, který se na vzhledu lázní výrazně podílel, a skladatele Leoše Janáčka, jenž moravské lázně často navštěvoval. "Chceme tyto osobnosti a téma architektury a hudby propojit," uvedl Bláha.

Sluneční lázně již nebudou moci sloužit ke koupání. "Z původních kabinek vznikne kolonáda, původní vodní plocha by měla být interaktivní vodní plochou," řekl Bláha.

Projekt si vyžádá asi 120 milionů korun, 75 procent nákladů pokryje evropská dotace. V lázeňském areálu se dnes po téměř roční rekonstrukci slavnostně otevřela hala Vincentka, do listopadu bude hotová i rekonstrukce přilehlé kolonády. Revitalizace areálu Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní bude podle Bláhy náročnější. "Je tam hodně dřeva a maleb, obnovit a zrestaurovat to nebude jednoduché," uvedl.

Muzejní část by se později měla zmenšit a měl by vzniknout uzavřený ubytovací komplex s vnitřními a venkovními bazény.
0 comments
add comment

Related articles