Zlín založení společnost pro rekonstrukci Památníku Tomáše Bati

Source
Gabriela Sluštíková
Publisher
ČTK
02.11.2011 21:25
Czech Republic

Zlín

František Lýdie Gahura

Zlín - Zlín založí obecně prospěšnou společnost kvůli zajištění peněz na rekonstrukci Domu umění, respektive navrácení původního vzhledu někdejšímu Památníku Tomáše Bati. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Miroslav Kašný. V objektu nyní příležitostně zkouší Filharmonie Bohuslava Martinů, sídlí zde Krajská galerie výtvarného umění. Nejpozději do konce příštího roku se ale přestěhuje do nových prostor v bývalém továrním areálu firmy Baťa.

    Dům umění, někdejší Památník Tomáše Bati, patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Podle Kašného jde o nejcennější budovu ve městě. "Budova nemůže zůstat zcela opuštěná, je nezbytné přemýšlet o její budoucí náplni. Podle rady města bude nejlepším řešením, když v ní opět vznikne Památník Tomáše Bati," uvedl.
    Památník byl postaven v roce 1933 na počest Tomáše Bati, který tragicky zahynul v roce 1932. Autorem byl významný zlínský architekt František Lydie Gahura. V roce 1948 budova byla přestavěna na Dům umění. V 50. letech objekt narušili stavbaři necitlivými vnějšími přístavbami a interiérovými úpravami. Až do konce loňského roku v něm kromě krajské galerie sídlila i Filharmonie Bohuslava Martinů, která našla zázemí v nově postaveném Kongresovém centru Zlín.
    "Obávám se, že ani desítky milionů nebudou stačit na jeho obnovu. Aby se dosáhlo původního vzhledu, musí se například zrušit veškeré vestavby," upozornil Kašný.
    Radní také rozhodli, že rekultivace se dočká i okolí stavby tak, aby co nejvíce připomínalo vzhled z doby založení památníku.
    Krajská galerie výtvarného umění se z nevyhovujících prostor Domu umění přesune do jedné z budov v bývalém továrním areálu firmy Baťa. V objektech 14. a 15. Zlínský kraj buduje Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Nové sídlo zde mimo krajské galerie najde i krajská knihovna a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Stavba přijde téměř na 900 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles