Židlochovice za deset milonů korun vybudovaly předzámecký park

Publisher
ČTK
03.06.2019 08:05
Czech Republic

Židlochovice

Pavel Jura

autor: Ing. arch. Pavel Jura

Židlochovice - V Židlochovicích na Brněnsku dnes zástupci radnice otevřeli předzámecký park, který vznikl za deset milionů korun. Má sloužit lidem k oddechu, řekl ČTK starosta Jan Vitula (TOP 09). Na ploše asi 3600 m² nabízí nejen lavičky a odpočinek mezi stromy, ale také hřiště na pétanque nebo podél zámecké zdi vodu v příkopu. Lidé se v něm mohou koupat. V místě vyroste i louka pro pikniky, radnice tam časem doplní grilovací místa.


Součástí slavnostního otevření byla přehlídka dobových kostýmů i plaveckých úborů, ukázky hry pétanque, vystoupení kapely Šarivari Swing Band a nechyběly ani výtvarné dílny pro děti. "Původně město zamýšlelo prostor prodat na výstavbu bytových domů. S naším příchodem na radnici jsme to ale pojali jinak a začali jsme pracovat na parku," uvedl Vitula.

Podle něj dříve v místě byly jen staré zborcené boudy. "Nyní jsme tam vysadili asi 30 stromů, je zasetý nový trávník, který bude jako taková louka sloužit k piknikům. Je tam prostor pro pétanque, dá se sedět na lavičkách. A nechybí ani vodní prvek, jehož využití vůbec neomezujeme, takže se tam třeba děti mohou koupat," řekl Vitula.

Původní vodní tvrz nechal ve druhé polovině 16. století přestavět na renesanční zámek Fridrich ze Žerotína. Na začátku 18. století ho nechal do barokní podoby přebudovat Filip Ludvík Václav hrabě ze Sinzedorfu. V první polovině 19. století Židlochovický zámek ještě prodělal empírové úpravy do současné podoby.
0 comments
add comment