Železná Ruda zbourá budovu Espressa, místo ní vybuduje náměstí

Publisher
ČTK
20.10.2020 20:30
Czech Republic

Železná Ruda

Železná Ruda – Železná Ruda začne ve čtvrtek bourat budovu Espressa, bývalé kavárny naproti kostelu, která dlouhodobě hyzdí střed rekreačního města. Na volné ploše radnice vybuduje nové náměstí. Budova stojí od poloviny 70. let minulého století, kdy ji postavili v dobrovolnické akci Z, a od 90. let chátrá, řekl ČTK starosta Filip Smola (ČSSD). Do roku 1989 v objektu byla ještě cukrárna, poté tam měli několik let Vietnamci tržnici.


"Stoprocentně je to největší vada na kráse Rudy," řekl o Espressu Smola. Město objekt úplně zbourá, na pozemek naveze ornici, zatravní ho a příští rok ho začne měnit v náměstí. "Bude to krásná veřejná volnočasová plocha bez parkoviště, budou tam lavičky, dlažba, veřejné osvětlení a menší kašna," doplnil starosta. Pozemek má plochu asi 2500 m².

Budova patřila sousednímu hotelu, pozemek pod ní vlastnilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). "Díky velké spolupráci s ŘSD se nám ho povedlo převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl starosta. Úřad pak pozemek převedl na město zčásti bezplatně a částečně výměnou, ve které město získalo statisíce korun. "Budovu jsme směnili za naši ubytovnu, která byla v havarijním stavu, za což jsem rád. A dostali jsme ještě doplatek," uvedl Smola.

Demolice bude trvat pět až sedm dní. "Poté bychom hned začali navážet zeminu na prostor budoucího náměstí. Už máme návrh od architekta," podotkl starosta. Plocha by měla být nově upravená v polovině roku 2022, na letní turistickou sezonu. "Příští rok budou úplně dokončené terénní úpravy, tedy terasy, a menší parkové úpravy pak v roce 2022," dodal Smola.
0 comments
add comment

Related articles