Zelenou bránu v Pardubicích čeká patrně od léta oprava

Publisher
ČTK
23.02.2024 16:45
Czech Republic

Pardubice


Pardubice - Patrně v létě začne oprava Zelené brány v Pardubicích. Stavba ze 16. století je vstupním místem do památkové zóny. Zdivo památky je ve špatném stavu a potřebuje sanovat. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM).


"Bude záležet na rychlosti výběru zhotovitele, ale ambice je, že bychom začali v průběhu léta," řekl Rychtecký. Náklady přes 27 milionů korun budou jako změnu rozpočtu schvalovat v pondělí zastupitelé.

Stavba je rozdělená na dvě části. Firma má opravit prostor před bránou, kde vznikne i nové sociální zařízení a zázemí pro personál. Hlavním cílem rekonstrukce je sanace kamenného zdiva.

V roce 2021 se město ptalo obyvatel, zda chtějí nechat Zelenou bránu bez omítky, nebo ji znovu omítnout. Omítku nemá od roku 1912, kdy ji město nechalo v duchu historického purismu odstranit. "Platí to, že zůstane zachováno kamenné zdivo, bude odborně ošetřeno tak, aby Zelená mohla sloužit dál příštím generacím," řekl náměstek.

Opozici plánovaná změna rozpočtu bez toho, aniž by město se zastupiteli návrh probralo, zaskočila. "Je zvláštní, radnice neřekla, že začne opravovat, ale rozpočtovou změnou přesouvá peníze, aniž bychom věděli, jestli je to konečná částka, jestli existuje projekt," řekl zastupitel Petr Kvaš (ODS).

Stavba je vysoká 59 metrů a je známou dominantou města. V roce 1538 ji poničil požár. Po opravě se zvýšila o 13 metrů. Od roku 1542 má současnou podobu zastřešení.
0 comments
add comment

Related articles