ZČU začne na podzim v Plzni se stavbou Ústavu umění a designu

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
07.10.2010 16:55
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Téměř na 60 procent původních nákladů se dostala díky krizi a velké poptávce dodavatelů stavba nového Ústavu umění a designu (ÚUD) v Plzni. Začne letos na podzim v univerzitním kampusu Západočeské univerzity (ZČU) na Borských polích. Díky soutěži, do níž se přihlásilo devět firem, bude jeho cena necelých 200 milionů korun. ČTK to řekl prorektor ZČU František Ježek.

    "Původní rozpočet ústavu byl přes 300 milionů korun," dodal. Podle ředitele ÚUD Josefa Mištery je vysoutěžená nižší suma nyní běžná. "Firmy potřebují jenom přežít, takže jdou až na krev. Nekalkulují zisk, jen nechtějí prodělat. Chtějí se v krizi udržet na trhu a zachovat si zaměstnance," řekl. Kolem dvou třetin původního rozpočtu se pohybovali všichni uchazeči. Podobné zkušenosti má Mištera s výstavbou interaktivního science centra Techmania v Plzni.
    "V nové budově už zahájíme akademický rok 2012/2013," uvedl rektor Josef Průša. Podle Mištery už měl být ústav ve svém tři roky, ale peníze se na různých místech zdržovaly. Stavba byla schválena parlamentem a státní rozpočet s ní už dva roky počítá.
    "Bylo ukončeno výběrové řízení, rozhodovala výhradně cena, přihlásilo se devět firem, zájem byl veliký," uvedl Ježek. Díky soutěži ušetřila ZČU na nákladech ministerstva školství, které celou stavbu hradí.
    "Příští rok budeme stavět kromě ÚUD ještě tři výzkumná centra technických fakult. Stavební firmy v regionu se nemusí obávat toho, že nebude práce. Takovéto zakázky jsou srovnatelné s dálnicemi, ale jsou v mých očích o něco smysluplnější," uvedl Ježek. Kampusu bude příští rok jedno velké staveniště; výběrových řízení na všechny stavby budeme vyhlašovat kolem 400, řekl Průša.
    ÚUD bude mít 6000 metrů čtverečních a kapacitu 550 studentů. Dnes má ústav 450 studentů a 50 učitelů, kteří působí na šesti místech po Plzni. "Počítám, že díky nové budově ještě počet studentů navýšíme o stovku," uvedl Mištera. Ústav začínal v roce 2002 jako součást Pedagogické fakulty ZČU s 80 studenty ilustrace a designu.
    Díky tomu, že Plzeň nedávno uspěla jako Evropské město kultury 2015, počítá ÚUD ještě s projektem Světovar, kde vedle multifunkčního centra pro kulturu vznikne pobočka pražského uměleckoprůmyslového muzea. "S vedením už jednáme. S tímto subjektem chceme spolupracovat a chceme mít ještě na Světovaru nějaké dílny, protože plánujeme akreditovat nové obory na restaurování užitého umění," dodal ředitel.
0 comments
add comment

Related articles