Zastupitelé Vysočiny rozhodnou o prodeji Buchtova kopce za měsíc

Source
Věra Stejskalová
Publisher
ČTK
09.10.2018 13:25
Czech Republic

Jihlava


Jihlava - Zastupitelé Kraje Vysočina rozhodnou o prodeji bývalého sanatoria Buchtův kopec u Daňkovic na Žďársku až 6. listopadu. Dohodli se na tom na dnešním zasedání svolaném kvůli této záležitosti. Rozlehlý areál nemohl kraj prodat asi pět let, v poslední době se o něj ale začali přetahovat dva zájemci, kteří zvyšovali cenové nabídky.

Krajští zastupitelé dnes jednohlasně a bez debaty rozhodli o zrušení výběrového řízení vyhlášeného krajskou radou. "Nabídky mimo vyhlášená pravidla rady jsou mnohem vyšší a zákon to umožňuje," řekl náměstek hejtmana Martin Kukla (ANO). Návrh usnesení označil za kompromis. "Je to z toho důvodu, abychom nikoho nediskriminovali, abychom se chovali jako řádní hospodáři," řekl.

Bývalé sanatorium s pavilony a pozemky zabírá 19 hektarů, jeho cenu kraj postupně snížil z 50 na 18 milionů Kč. Počátkem září vedení kraje informovalo o tom, že se o Buchtův kopec uchází společnost z Brna, která nabídla 20,1 milionu Kč a složila i jistinu. Podle údajů na krajském webu to je firma Bantiko, s.r.o. Radní tuto nabídku doporučili zastupitelstvu schválit.

Mezitím ale ozval další zájemce a za bývalé sanatorium nabídl 25 milionů Kč, tuto částku podle údajů na krajském webu složila na účet kraje firma Investate Gama. Společnost Batiko následně za bývalé sanatorium nabídla 30,5 milionu Kč ve čtyřech splátkách. "Když to shrnu, máme dvě nabídky podané mimo pravidla rady kraje," řekl Kukla zastupitelům.

Sanatorium na Buchtově kopci bylo dokončeno v roce 1947, nejdřív sloužilo k léčbě tuberkulózy. Naposled tam byla léčebna dlouhodobě nemocných provozovaná nemocnicí v Novém Městě na Moravě. Podle kraje byla léčebna ztrátová, uzavřena byla koncem roku 2011. Péče o prázdný areál ročně stojí 1,1 milionu Kč.
0 comments
add comment

Related articles