Zámeček Schlaraffia v Jablonci se kulturní památkou nestane

Source
Marek Kuntoš
Publisher
ČTK
20.06.2018 08:30
Czech Republic

Jablonec nad Nisou


Jablonec nad Nisou - Chátrající bývalé sídlo pánského spolku Schlaraffia postavené v Jablonci nad Nisou na počátku minulého století se nestane kulturní památkou. Ministerstvo kultury se zámečkem na základě rozhodnutí soudu nebude znovu zabývat. Rozsudek je pravomocný, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

"Fakticky to znamená, že přezkumné řízení se už nepovede (zastaví se) a bude platit původní rozhodnutí ministerstva o neprohlášení zámečku za kulturní památku,"
uvedla mluvčí. Úředníci ministerstva takto sice rozhodli už v roce 2014, tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ale jejich verdikt zrušil a vrátil k došetření. Na základě žaloby se však rozhodnutím ministra zabýval od roku 2015 Městský soud v Praze, pravomocný rozsudek vynesl letos.

Po dobu trvání soudu byl zámeček v režimu předběžné památkové ochrany a nesměl být zbourán. Jeho další osud je nejistý. Na objekt je vydán demoliční výměr, který je pozastavený. Zchátralé sídlo spolku stojí v areálu jablonecké firmy Malina-Safety. Firma chtěla dům zbourat, protože pro něj nemá žádné využití a brání jí v rozvoji. Na základě petice, kterou podepsalo v roce 2013 přes 3000 lidí, nabídla firma objekt před čtyřmi lety za korunu komukoliv, kdo ho přemístí někam jinam. Zámeček si koupila společnost Royal Castle development. Jednatelka společnosti Natalija Makovniková loni v listopadu ČTK řekla, že chtějí zdevastovaný objekt rozebrat kámen po kameni, znovu postavit na jiném místě ve městě a zpřístupnit turistům. Aktuální vyjádření Makovníkové se dnes ČTK nepodařilo získat, její telefon byl nedostupný a na e-mail neodpověděla.

Zámeček nedaleko jabloneckého autobusového nádraží byl postaven v roce 1909 v historizujícím stylu pro spolek Schlaraffia. Jde o jedinou dochovanou architektonickou památku tohoto spolku, který vznikl v roce 1859 v Praze. Šlo o jakýsi anglický klub "peciválů" v českých podmínkách. Základními hodnotami, jež tato pánská organizace vyznávala, byly přátelství, umění a humor. Sdružovala osobnosti, které se zasazovaly o realizaci všeobecně prospěšných projektů a také je finančně podporovaly.
0 comments
add comment

Related articles