Zájem o novou galerii v Liberci je mimořádný

Publisher
ČTK
03.03.2014 10:20
Czech Republic

Liberec

Liberec - Zájem o Oblastní galerii v Liberci je po jejím přestěhování do zrekonstruovaných bývalých lázní mimořádný. První tři dny od otevření ji navštívilo přes 3500 lidí. Tolik jich v původním sídle napočítali za čtvrt roku. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.
    "Je to perfektní, ale uvědomujeme si, že to byl první víkend, kdy si lidé chtěli nové prostory prohlédnout. Je jen na nás, abychom nabízeli výstavy, které je budou k nám znovu lákat," uvedl Randáček. Lidé by se sem mohli vracet opakovaně i proto, že za hodinu či dvě se nedají všechny sály projít.
    Nejvíce návštěvníků zavítalo do budovy přestavěné a dovybavené za 380 milionů korun v sobotu, přišlo přes 1500 lidí. Dnes jich dorazilo 1122 a v pátek skoro 920. "Ve starých prostorech se nám ani jednou nestalo, že by návštěvnost přesáhla tisícovku. Maximem bylo asi 700 návštěvníků loni, kdy byl při dnech evropského dědictví mimořádně zpřístupněný sousední zámeček a lidé si čekání krátili prohlídkou i naší galerie," zavzpomínal ředitel.
    "V Česku najdeme galerie, které jsou větší či jsou hezky zrekonstruované nebo mají unikáty ve svých sbírkách. Trochu nekriticky si myslím, že naše galerie nabízí všechno toto dohromady a že v tomto směru je asi jediná v České republice," prohlásil Randáček.
    Galerie chce být atraktivní jak pro příznivce staršího umění, tak i současného. Kromě čtyř stálých expozic nyní proto nabízí grafiky z doby císaře Rudolfa II., výstavu o současné architektuře Tyrolska nebo speciálně koncipovanou výstavu Jana Mladovského. První hlavní výstava je zaměřená na plavání, souvisí s předchozím využitím budovy postavené na Masarykově ulici v letech 1900 až 1902. Historická budova byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Nakonec se radnice domluvila s krajem, aby se sem přesunula galerie působící v prostorově a technicky nevyhovujícím novorenesančním Liebiegově paláci. Stěhováním získala galerie zhruba dvakrát větší výstavní prostor, depozitář a také lepší zázemí pro zaměstnance a veřejnost.
    Od tohoto týdne bude mít galerie otevřeno denně kromě pondělí. Dospělí budou za vstup platit 80 korun, ve čtvrtek bude galerie přístupná zdarma. Čtvrtek bude také dnem, na který budou směřovány všechny vernisáže, komentované prohlídky nebo přednášky. Soboty pak budou patřit výtvarným dílnám pro děti nebo kurzům pro dospělé.
0 comments
add comment

Related articles