Výstavba nového centra pražského Radotína by měla začít v roce 2023

Publisher
ČTK
13.10.2021 19:15
Czech Republic

Prague

Radotín

Praha – Plánovaná výstavba domů a nového centra pražského Radotína by měla začít v první polovině roku 2023. Hotovo by mělo být ke konci roku 2024. Praha 16 to uvedla na svém webu. V rámci projektu Centrum Radotín by měly vzniknout tři nové výškové objekty se 211 byty a s obchody, parkovací místa a nová veřejná prostranství v okolí náměstí Osvoboditelů. Někteří občané šestnácté městské části se nyní v petici vyslovili za omezení plánované výstavby. Petici bude projednávat zastupitelstvo Prahy 16.


Projekt Radotín připravuje spolu s firmou Residence Radotín Dva, za níž stojí developerské firmy Doma je Doma a Linkcity Czech Republic. Developer by měl v místě bývalé průmyslové zóny postavit nové domy, ulici a náměstí a upravit břeh blízkého Radotínského potoka. Nákup potřebných pozemků by měl firmu stát asi 116 milionů korun, další peníze zaplatí mimo jiné za revitalizaci oblasti. Radnice by měla za prodej svých pozemků inkasovat asi 40 milionů a v budoucnu by jí měla připadnout i developerem upravená veřejná místa a 50 parkovacích míst v novém objektu.

Studie, kterou připravili architekti ze studia třiarchitekti, aktuálně počítá s výstavbou tří výškových budov s šesti, osmi a deseti nadzemními podlažími a dvěma podzemními podlažími. V nadzemních patrech bude 211 bytů a prostory pro obchody. V podzemních patrech budou parkovací stání. Pro rezidenty nových bytů je v objektu připraveno 152 parkovacích stání, dalších 50 parkovacích míst bude vyhrazeno pro potřeby městské části. V původním projektu z roku 2013 bylo navrženo 140 nových bytů.

Podle autorů petice a opozičních zastupitelů městské části Matěje Pomahače (Zelení/Společně pro Radotín) a Jana Matěje Raka (TOP 09/ Společně pro Radotín) je upravená verze projektu nevyhovující. "Obáváme se zásadního nedostatku parkovacích míst a trvalé dopravní zátěže celého území i dalšího úbytek zeleně, což zásadně sníží kvalitu života v Radotíně a urychlí proměnu celého území celé území z klidné příměstské čtvrti na zahuštěnou sídelní jednotku," uvedli. Podle starosty Prahy 16 Karla Hanzlíka (ODS) byl projekt zastupitelstvem městské části schválený v roce 2018. "V této chvíli se do něj již nedá významně zasahovat z důvodu, že je po více jak roce a půl investorem dokončena stavební dokumentace," řekl Hanzlík v říjnu na veřejné debatě k Centru Radotín. Petici nicméně bude zastupitelstvo projednávat na svém zasedání 20. října.

Centrum městské části, kde by se lidé mohli potkávat, nyní Radotínu podle zástupců vedení radnice chybí. Jeho vybudování se plánuje mnoho let. První návrhy na vybudování centra padaly podle místostarosty Prahy 16 Miroslava Knotka (ODS) už v 60. letech minulého století.

Praha 16, v níž žije asi 8520 obyvatel, leží na jihozápadě hlavního města. Městská část zahrnuje celé katastrální území Radotína. V Praze 16 vládne ODS. Obsadila 12 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. K opozici patří zástupci Pirátů a koalice KDU-ČSL, Zelených a TOP 09. V čele Radotína stojí Karel Hanzlík z ODS, který je starostou městské části od roku 2006.
0 comments
add comment

Related articles