Vilu Tugendhat navštívil rekordní počet turistů

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
14.11.2006 16:00
Czech Republic

Brno

Brno - Brněnskou vilu Tugendhat, která je od roku 2001 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, navštívilo letos rekordních 17.000 turistů z celého světa. Ve srovnání s loňskem do ní zavítalo o 2000 lidí více. Návštěvnost tohoto architektonického unikátu se tak vyšplhala na nejvyšší možnou úroveň za rok, řekla dnes ČTK Iveta Černá z Muzea města Brna, které má vilu patřící jihomoravské metropoli ve své péči.

    "Návštěvnost již nelze dále navyšovat. Vila je v podstatě rodinný dům, který má také své limity," uvedla Černá. Doplnila, že objekt bylo možné navštívit po předchozí rezervaci vstupenky. Mnozí turisté, kteří přišli bez ohlášení předem, nepochodili.
    Podle Černé se návštěvnost vily zvedla asi kvůli ohlášenému záměru objekt rekonstruovat, což bude spojeno s jeho delším uzavřením. Milovníci architektury si proto asi nechtěli nechat ujít prohlídku budovy ještě před zahájením náročných oprav.
    Polovinu návštěvníků tvoří cizinci, a to zejména z Japonska, Německa, Španělska nebo USA. "Tugendhat je bezesporu jednou z největších atrakcí celého regionu. Jsou Japonci, kteří přijíždějí na jižní Moravu jen kvůli návštěvě tohoto objektu," řekl ČTK ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa.
    Ve vile se bude rekonstruovat téměř všechno. Projekt má dům ze 30. let uvést do původní historické podoby. Plánuje se například rukodělná výroba kování, umyvadel a dalších částí mobiliáře přesně podle původních plánů a z původních materiálů. O tom, kolik prostředků bude nutné vynaložit na opravu vily, ale vedli členové brněnského zastupitelstva vleklé spory.
    Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je podle odborníků unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru. Stavba by měla mít po rekonstrukci podobný ráz jako pražská Müllerova vila.
0 comments
add comment

Related articles